Gündem Haberleri

  Adli kontrol olabilir

  Hürriyet Haber
  05.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, tutuklu milletvekilleriyle ilgili isnat edilen suçlarda üst sınır 3 yıldan fazla olduğu için bugüne kadar adli kontrol uygulanamadığını belirterek, “Ama şimdi sınır kaldırıldığı için mahkeme karar verdiği takdirde uygulayabilir” dedi.

  Bozdağ, dün katıldığı Gençlik Daireleri ve Türk Aileleri Çalıştayı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken şunları söyledi:
  “Mahkemelerin imtiyazına son veren bir düzenleme oldu. Bu yüzden atılan adım, anayasamızda ifadesini bulan, hukuk devleti ilkesini güçlendiren bir adımdır. CHP Anayasa Mahkemesi’ne götürebilir, götürmese zaten şaşardım. Anayasa Mahkemesi, ne karar verecek, göreceğiz. Ama düzenlemenin Anayasa’ya aykırı bir yönü olmadığını düşünüyorum. Bu düzenleme, imtiyazları ortadan kaldırdığı, savunmayı güçlendirdiği için hukuk devleti adına atılmış bir adımdır.

  Mahkemenin takdiri

  Şu anda tutuklu milletvekilleriyle ilg Biz mahkemeye tutuklama yerine serbest yargılama için kullanabileceği yeni bir tedbir imkanı verdik. Bunu artık hakimler ve mahkemeler değerlendirecektir.”  

  Gül’den jet onay

  Cumhurbaşkanı Gül,  “3. Yargı Paketi”ni onayladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, “Sayın Cumhurbaşkanımız adı geçen kanunu, ‘tutukluluğa neden olan koşulları biraz daha ağırlaştırdığı, şartlı tahliyelerin erkene alınmasına zemin hazırladığı ve mağduriyetleri azalttığı’ gerekçesiyle beklemeden onaylama kararı almıştır” dedi.         

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı