Gündem Haberleri

  Adını sokaktan sildiler

  Oğuz DEMİR / ANKARA
  18.01.2015 - 01:54 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANLIĞI Sarayı’nı çevreleyen yeni yollara, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi yeni isimler verdi. CHP ve MHP gruplarının da onayladığı kararda, Atatürk’ün annesinin ismini taşıyan Zübeyde Hanım Sokağı’na ‘Cumhurbaşkanlığı Caddesi’ ismi verildi.

  Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin ocak ayı olağan toplantısının önceki akşamki oturumunda, yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bulunduğu bölgedeki bulvar ve caddeler isimlendirildi. Meclis gündemine gelen Başkanlık Yazısı’nda, “Yenimahalle ilçesi Beştepe, Emniyet ve Gazi mahalleleri ile Etimesgut ilçesi Bahçekapı Mahallesi sınırlarından geçen Alparslan Türkeş Caddesi, yeni Cumhurbaşkanlığı Konutu’nun önünden geçen ve Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’na kadar giden yeni yolun açılması nedeniyle yol bütünlüğünü kaybetmiştir” denilerek yeni açılan 4 farklı güzergahtaki cadde ve bulvarlara yeni isimler verilmesi önerildi. CHP ve MHP gruplarının da kabul oyu verdiği Başkanlık Yazısı’na göre, bulvar ve caddelerin isimleri şöyle oldu:
  1 No’lu yol güzergahı olan ve Beştepe-Bahçekapı-Söğütözü mahallelerini kapsayan Alparslan Türkeş Caddesi, 11’inci Sokak ile birleştirilerek, ‘Alparslan Türkeş Caddesi’ adı verildi.
  Yenimahalle ilçesi içerisindeki Emniyet ve Gazi mahallelerinden geçen 40 metre genişliğindeki 2 No’lu yola ‘Cumhurbaşkanlığı Bulvarı’ denildi.
  Emniyet Mahallesi önünden geçen 15 metre genişliğindeki 3 No’lu yola ‘Yeni Çiftlik Caddesi’ ismi verildi.
  Yenimahalle Beştepe önünden geçen Zübeyde Hanım Sokağı da uzatılarak, Mevlana Bulvarı’na bağlanması nedeniyle ‘Cumhurbaşkanlığı Caddesi’ ismini aldı.

  ADINA YAKIŞIR OLACAK
  Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya, “Belediye yetkilileri ile görüştüm. Yine Atatürk Orman Çiftliği bölgesinde bir caddeye Zübeyde Hanım ismi verilecek, bunun için söz aldık” dedi. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Ramazan Şimşek de “Yol çalışması sonrası sokak kısa kaldığı için caddeyle bütünleştirildi. Kısa bir sokak da Zübeyde Hanım’ın şahsına yakışmazdı. Zübeyde Hanım’ın ismi kendisine yakışacak bir caddeye verilecek” açıklamasını yaptı.

  BÜYÜK CADDEYE VERİLİR
  Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de yaptıkları açıklamada, 370 metre uzunluğundaki Zübeyde Hanım Sokağı’nın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yanından geçen caddeye bağlanarak genişletildiği ve 970 metrelik bir cadde haline geldiğini belirterek Zübeyde Hanım isminin tamamen kaldırılmasının kesinlikle söz konusu olmadığını savundu. Yetkililer de Zübeyde Hanım isminin, belirlenecek büyük bir caddeye verileceğini, bununla ilgili kararın da önümüzdeki meclis toplantısında alınacağını belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı