GeriGündem 'Adımı onlardan bekliyoruz'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Adımı onlardan bekliyoruz'

  AB ile ilk müzakere konusu belli oldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs konusunda ilk adımı Yunanistan ve Rum tarafının atması gerektiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan,  BM Genel Sekreteri Annan'ın, Kıbrıs sorununu 3 Ekim'den önce çözme eğiliminde olduğunu söyledi.

Erdoğan, İspanya'nın başkenti Madrid'de bir yıl önce düzenlenen terör saldırılarının kurbanlarının anısına Retiro Parkı'nda yapılan saygı duruşundan sonra Palace Hotel'de düzenlediği basın toplantısında, Madrid temaslarında genelde terör konusunun, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin ve Kıbrıs sorununun gündeme geldiğini belirtti.

Başbakan Erdoğan, temasları çerçevesinde İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres, AB Dönem Başkanı Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüştü.

ANNAN, KIBRIS SORUNUNU 3 EKİM'DEN ÖNCE ÇÖZME EĞİLİMİNDE

Recep Tayyip Erdoğan, Kofi Annan'ın Kıbrıs sorununu 3 Ekim'den önce çözme eğiliminde olduğuna işaret ederek, “Annan'ın çözüm konusundaki çabaları sürüyor. Ancak bu dönemde, geçen dönemde olduğu gibi çok aceleci değil, ama 3 Ekim öncesinde bu işi bir noktaya getirecek şekilde hareket edilmesi gerektiğini dile getirmiş olması anlamlı” dedi.

TÜRKİYE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI

Erdoğan, Kıbrıs'ta çözüm konusunda Türkiye ve KKTC'nin üzerine düşeni yapmış olduğunu hatırlatarak, “şu aşamada adım atması gereken tarafın Kıbrıslı Rumlar ve Yunanistan olduğunu” söyledi ve şunları kaydetti:

“Bundan sonraki süreçte, gerek Papadopulos gerekse değerli dostum Sayın Karamanlis, bir müşterek çalışmayı ortaya koymak durumundadırlar. Şu anda onların adım atmalarını beklemeliyiz. Bizler, KKTC ile bu hususta zaten aynı görüşleri paylaşıyoruz. Yine de biz elimizden geleni yapmaya hazırız, ama adil ve kalıcı bir çözüm hedeflenmeli. 'Ben karşı tarafı şöyle mağlup ettim, ondan şu kadar kopardım' mantığıyla hareket edilmemeli.”

Başbakan Erdoğan, Annan'la yaptığı görüşmede 24 Nisan sonrasında BM tarafından hazırlanmış raporda belirtilen hassasiyetlerin aynen korunduğunu müşahede ettiğini ifade ederek, “AB'nin KKTC konusunda yerine getirmesi gereken yardım ve benzeri yükümlülükleri uygulamaya koyması konusunda da Annan'ın Türkiye ile aynı hassasiyeti paylaştığını görmekten mutlu oldum” diye konuştu.

Erdoğan şunları kaydetti:

"Şu dönemde Sayın Annan'ın 'ne istiyorsunuz' sorusuna cevap vermesi gereken taraf Rum kesimidir. Türkiye garantör ülke olarak düşüncelerini söylemiştir. Yunanistan'ın da garantör ülke olarak tavırlarını daha da netleştirdiğini görmek isteriz.”

Adada 24 Nisan'daki referandum öncesinde Yunanistan ve Rum kesiminin referandumu erteleme talebinde bulunmuş olmalarındaki çelişkiye değinen Erdoğan, şunları söyledi:

“Metin üzerinde mutabakatlar sağlandığı halde garantör ülke konumundaki Yunanistan'da o dönemdeki iktidar acaba halk nezdinde ne gibi bir çalışma yapmıştır. Orada olumlu bir çalışma yaptıklarını söyleyebilmek zor. Eğer olumlu bir tavır sergileselerdi, inanıyorum ki Güney Kıbrıs'ta Annan Planı'na 'evet' denilirdi.”

İMZA TANIMA ANLAMINA GELMEZ

Başbakan Erdoğan, AB'yle uyum protokolünün imzalanmasının, Kıbrıs Rum kesiminin otomatikman tanınması anlamına gelmeyeceğini yineledi.

Erdoğan, daha önce AB yetkilileri İngiltere Başbakanı Tony Blair ve Almanya Başbakanı Gerhard Schröder tarafından da bu gerçeğin sözlü olarak belirtilmiş olduğunu hatırlatarak, “Biz, bunun sözde kalmamasını metne de derç edilmesinin son derece isabetli olacağı kanaatindeyiz. Madrid'de görüştüğümüz AB yetkililerine bunun süreci hızlandıracağını ifade ettik” dedi.

Erdoğan, bu konudaki yaklaşımlarını şöyle açıkladı:

“Avrupalı yetkililere, bizim buna hazır olduğumuzu söyledim. Ancak usul noktasında, bu adımın atılması bizim için önemli. Bunun yazılı bir belge olarak komisyondan verilmesi yeterlidir. Bunun sağlanması halinde çözüm süreci de hızlanacaktır.”

Gazetecilerin AB yetkililerinin bu konuda ne dedikleri sorusuna karşılık Erdoğan, “Tabii ki onlar da şimdi kendi aralarında bu işin müzakeresini yapacaklardır” dedi.

Erdoğan, Madrid'deki görüşmelerde Türkiye'nin AB sürecine yönelik bazı spekülatif haberlerden duyduğu rahatsızlığı da dile getirdiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, “Türkiye'nin AB'yle bütünleşme sürecinde herhangi bir yavaşlamanın söz konusu olmadığını” yineleyerek ”Müzakerelerimizde bu konuya da değinildi ve Avrupalı muhataplarımızla bizler arasında mutabakat bulunduğunu görmekten mutluyum” diye konuştu.

PERES'LE NELER KONUŞTU?

Erdoğan'ın, sabah saatlerinde İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres'le yaptığı görüşmedeyse ağırlıklı olarak Ortadoğu barış süreci konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi. Kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Peres, İsrail'in Gazze'den çekilme planı konusunda Başbakan Erdoğan'a bilgi verdi.

Peres'in, Türkiye'nin Gazze'deki yeniden yapılanma, altyapı tesisleri, sağlık ve benzeri alanlardaki yatırımlarda aktif bir şekilde rol almasının da barış süreci açısından önemli bir katkı olabileceğini ifade ettiği belirtildi.

MADRİD'DEKİ TERÖR KURBANLARI İÇİN TÖREN

Erdoğan, Retiro Parkı'nda Madrid'deki terör kurbanlarının anısına düzenlenen saygı duruşu merasimine de değindi. Erdoğan, “Dikkatimi çeken nokta, törenin son derece sade olmasıydı. Tören esnasında sadece viyolonselle çok hafif bir müzik çalındı. Herhangi bir konuşma da yapılmadı. Bunun anlamlı bir mesaj olduğunu düşünüyorum. İspanya'yı da bu hassasiyetinden dolayı kutluyorum.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle