Gündem Haberleri

  Adeti düzensiz kadınlarda şeker riski artıyor

  Hürriyet Haber
  23.11.2001 - 12:06 | Son Güncelleme:

  Uzun ve düzensiz adet gören kadınlarda şeker hastalığı başlama riskinin ikiye katlandığı saptandı. 'Brighaman and Women`s' hastanesinde yapılan araştırmada, normalolmayan adet görmenin, metabolik düzensizliği ortaya koyabildiği, bunun da ensüline karşı direnci artırdığı belirlendi. Ensülin direnci sonucu vücutta meydana gelen şeker artışının şeker hastalığını körüklediği kaydedildi.  İnsanlarda şişmanlık ve zayıf beslenmenin de 2 tip şeker hastalığının habercisi olduğu belirtildi.

  Yüz binden fazla kadın üzerinde yapılan araştırmada, 40 günde bir adet gören kadınlarda, 26-31 günde bir adet gören kadınlara göre şekerhastalığı riski daha yüksek bulundu.   Aynı risk oranı (vücut cüssesine göre) adet görme düzensizliği olan kadınlarda da yüksek görüldü.

  1989 yılında başlayan araştırma sonunda, deneklerin 507`sinde şeker hastalığının ortaya çıktığı gözlendi.  Adet düzensizliğinin kadınlarda metabolik düzensizliğin işareti olabileceğine değinen araştırmacılar, bu riski taşıyan kadınların, riski azaltmak için kilo kontrolüne gidebileceklerini ve egzersiz yaparak riski azaltabileceklerini belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı