Gündem Haberleri

  Adaylardan olay itiraflar

  Hürriyet Haber
  19.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sinema dünyası nefesini tutmuş bir şekilde 23 Mart gecesini bekliyor. Oscar ödüllerinin dağıtılacağı bu gece, daha şimdiden pek çok sansasyona gebe gibi gözüküyor. 14 dalda Oscar'a aday olan Titanic'in gecenin yıldızı olacağına inananların sayısı gün geçtikçe artıyor. Önceleri Titanic'in gişe hasılatı sayesinde ‘‘şişirildiğine’’ inananlar, şimdi bu filmin karşısında ‘‘L.A. Confidential’’ın dışında ciddi bir rakip bulunmadığını söylüyor. Tempo Dergisi'nin eleştirmenlerin görüşleri doğrultusunda verdiği ankete göre, en iyi film dalında Titanic'e şans verenlerin oranı yüzde 60. Eleştirmenlerin yüzde 18'i L.A. Confidential'a, yüzde 12'si Good Will Hunting'e, yüzde 10'u da As Good As It Gets'e şans tanıyor. Öte yandan, Büyük gece hızla yaklaşırken, gözler ödüle aday sanatçılara çevrilmiş durumda. Sinema dünyasının gözde iki oyuncusu Jack Nicholson ve Kim Basinger'ın son açıklamaları, ortalığı bir hayli karıştırdı...

  9 1/2 Hafta'dan nefret ediyorum

  ‘‘L.A.Confidential’’ (Los Angeles Sırları) filmiyle yardımcı kadın oyuncu dalında Oscar adayı Kim Basinger, kendisini üne kavuşturan ‘‘9.5 Hafta’’ filminden nefret ettiğini açıkladı. Basinger bu filmle özdeşleştirilmesinin olumsuzluklarını yaşadığını belirtip, ‘‘Seksi pozlarımla erkeklerin düşlerine girmek istemiyorum. O dönemde Marilyn Monroe gibi intihar etmekten çok korktum’’ dedi.Aday olduğu dalda ödüle en yakın isim olarak gösterilen Kim Basinger'ın bu sözleri, ‘‘Artık kariyerine farklı bir yön kazandırmak ve geçmişine sünger çekmek istiyor’’ şeklinde yorumlandı.

  Jack'in prezervatif açıklaması

  En iyi aktör dalında Oscar adayı Jack Nicholson asla prezervatif kullanmadığını ve bundan sonra da kullanmayacağını söyledi. AIDS'e yakalanma yüzdesinin çok az olduğunu öne süren Nicholson, ‘‘Seks doğal olmalıdır. Böyle saçma sapan araçlara gerek yok’’ diye konuştu. Bu yılki adaylığıyla birlikte efsane oyuncu Lawrence Olivier'in rekorunu egale eden Jack Nicholson'ın demeci AIDS'a Karşı Mücadele Vakfı tarafından şanssız bir demeç olarak kabul edildi. Jack Nicholson ise tepkilere gülüp geçtiğini söyledi.

  Hakkı yenen 10 film

  Eleştirmenlere göre sinema tarihine geçtikleri halde, Oscar'a aday gösterilmeyip haksızlığa uğrayan ilk 10 film şöyle sıralanıyor:

  1. North by Northwest 1959; Yön. Alfred Hitchcock

  2. The Man Who Shot Liberty Valance 1962; Yön. John Ford

  3. Manhattan 1979; Yön. Woody Allen

  4. To Have and Have Not 1944; Yön. Howard Hawks

  5. 2001: A Space Odyssey 1968; Yön. Stanley Kubrick

  6. The Manchurian Candidate 1962; Yön. John Frankenheimer

  7. Touch of Evil 1958; Yön. Orson Welles

  8. The Big Sleep 1946; Yön. Howard Hawks

  9. Do the Right Thing 1989; Yön. Spike Lee

  10. Singin' in the Rain 1952; Yön. Stanley Donen - Gene Kelly

  Adım Oscar

  1928 yılında doğdum.

  Beni yaratan kişinin adı MGM Stüdyoları'nın sanat yönetmeni Cedric Gibbons'tu.

  Boyum 335 mm. Ağırlığım ise 3.9 kilo.

  Çinko ve bakırdan yapıldım. 10 karatlık altın kaplamayım.

  Maddi değerim 295 dolar.

  En çok Disney Ailesi'ni seviyorum, çünkü 26 kez onlara gittim.

  İsim Babaları:

  Artık hepimiz biliyoruz; Amerikan Film Akademisi'nin verdiği ünlü Oscar heykelciği adını, ‘‘Oscar’’ adlı bir amcadan alıyor. Rivayete göre, sonradan Film Akademisi'nin direktörü olan

  Margaret Herrick adlı kütüphane memuresi, ödül olarak hazırlanan heykelciliği ilk kez gördüğünde, ‘‘Ay tıpkı Oscar Amcam'a benziyor’’ diyor ve ödülün adı böyle kalıyor.

  Amerikalı köşe yazarı Sidney Skolsky, Oscar heykelciğinden ‘‘Oscar’’ olarak bahseden ilk kişi olarak tanınıyor.

  Daha sonra da ünlü oyuncu Bette Davis, heykelciği kendi kocasının adıyla, yani ‘‘Harmon Oscar Nelson’’ diye anıyor.

  En genç Oscar sahibi:

  Shirley Temple 1934 yılında altı yaşındayken kazandığı bu ödülle, Oscar sahibi en genç oyuncu ünvanını kazandı.

  En yaşlı Oscar sahibi:

  Üç Ahbap Çavuşlar'dan Groucho Marx (Arşak Palabıyıkyan) 1973 yılında, 83 yaşındayken Oscar kazandı.

  En çok Oscar alan aile:

  Oscar'da üç kuşak boyunca başarı kazanan tek aile Huston'lar. Walter Huston, 1948'de en iyi yardımcı oyuncu. Oğlu John Huston 1948'de en iyi yönetmen. John Huston'ın kızı Anjelica Huston 1985'de en iyi yardımcı oyuncu.

  En talihsizler:

  Oscar'a en fazla aday gösterilip kazanamayan oyuncular Richard Burton ve Peter O'Toole oldu. Her ikisi de yedi kez törenden eli boş döndüler.

  OscarLI ilk renkli film:

  Rüzgar Gibi Geçti Oscar kazanan ilk renkli film oldu. Bu filmdeki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan Vivien Leigh'e verilen heykelcik bütün zamanların en pahalı Oscar'ı oldu. Bu Oscar 1993'de açık artırmada 920 bin marka satıldı.

  Aile boyu Oscar:

  Anne ve babası da Oscar kazanan tek Oscar ödüllü oyuncu Liza Minnelli oldu. Liza'nın annesi Judy Garland ve babası Vincente Minnelli de Oscar kazanmıştı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı