Gündem Haberleri

  ’Adayım’ diyemedi

  Süleyman DEMİRKAN Okan KONURALP
  27.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanlığı seçimi için Meclis’te Genel Kurul’a girecekleri açıklayıp, bunun için hiçbir şart koymayan ve 367 düğümünü çözen MHP lideri Bahçeli, "340 milletvekilleri var. 3 ve 4. turda seçerler" dedi. Ancak, AKP’nin aday konusunda net bir şey söylemediğini de belirten Bahçeli, Gül’ün 1 saat basın toplantısı yaptığını ama "Adayım" diyemediğini vurguladı.

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, "AKP’nin adayının kim olacağı bizi ilgilendirmez. Genel Kurul’a gireceğiz" açıklaması, cumhurbaşkanlığı seçimindeki ülkeyi erken seçime götüren, "367 düğümü"nün çözülmesini sağladı. Gelinen bu yeni noktada, DTP de "Kilit parti" konumunu kaybetti. Cumhurbaşkanlığı oylamasına gireceklerini açıklayan MHP Genel Başkanı Bahçeli, Gül’ün adaylığı konusunda "Bunların hepsine karşı biz kayıtsızız. Yani bu artık AKP’nin sorunu. 340 milletvekilleri var. 3 ve 4. turda seçebilirler" yanıtını verdi. Sorularımızı yanıtlayan Bahçeli, genel kurul salonuna girmeleri konusunda hiçbir şartları bulunmadığını vurgulayarak, "Şimdi geçmiş dönemlerden beri takip etmiş olduğumuz siyasetten dolayı bir tutarlılıktır bu. Yeni bir dönem, yeni bir meclistir. Böyle bir meclisin cumhurbaşkanlığı gündemi oluştuğunda biz Meclis’te olmanın görevini yerine getirmiş olacağız" değerlendirmesinde bulundu. Bahçeli, partisinin cumhurbaşkanı adayıyla ilgili olarak ise, "Onu bu cumartesi (yarın) günü merkez yönetim kurulu ve il başkanları toplantımız var, orada değerlendireceğiz. İşte katılma ilkemizin dışında nasıl hareket edelim, aday gösterelim mi göstermeyelim mi? Bunlar hep tartışılacak zannediyorum" dedi. Bahçeli’nin açıklamaları şöyle devam etti:

  HEPSİNE KAYITSISIZ

  Peki Abdullah Gül’ün ismine nasıl baktığınıza dair bir işaret verebilir misiniz?


  Vallahi bunların hepsine karşı biz kayıtsızız. Yani bu artık AKP’nin sorunu. 340 milletvekilleri var. 3 ve 4. turda seçebilirler. Bizim temennimiz anayasal şartlara uygun bir insanın getirilmesi olmasıdır cumhurbaşkanlığı makamı açısından.

  Abdullah Gül bu şartlara uygun mu efendim?

  Vallahi bir şey söylemeyim.

  MHP olarak Abdullah Gül’e oy vereceğim vermeyeceğim demiyorsunuz?

  O şeyimiz yok efendim. Onlar da aday olarak doğru düzgün bir şey söylemiyorlar ama yorum getiriyorlar. 1 saat basın toplantısı yapmış. O kadar uzun konuşmaya da gerek yoktu.

  Adaylığını açıklasaydı diyorsunuz.


  Evet.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı