Gündem Haberleri

  Adayı halk seçsin

  Hürriyet Haber
  11.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin önündeki ilk seçime ‘‘tercihli sistem’’le gitmesi gerektiğini belirten CHP lideri Baykal, ‘‘Halk sadece partiye oy vermemeli, o partinin aday adayları arasından tercih de kullanabilmeli’’ dedi. Baykal, Yılmaz'la görüşmesinde seçim tarihi pazarlığı yapmayacak.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, siyaseti profesyonel kadroların tekelinden çıkarmak istediklerini belirterek, ilk genel seçime tercihli seçim sistemiyle gitmekte ısrarlı olacaklarını söyledi. Baykal, ‘‘Türkiye bunu önümüzdeki günlerde deneyecek. İş oraya doğru gidiyor’’ derken, CHP liderinin, Başbakan Mesut Yılmaz'la seçim tarihi konusunda pazarlık yapmayacağı öğrenildi. Bayram tatilini Antalya'daki evinde geçiren Deniz Baykal, olası bir erken seçimde uygulanmasını istediği sistemi ve siyasetin içinde bulunduğu durumu anlattı. Baykal, milletvekilliği seçiminin, halkın adayları da belirleyebileceği şekilde düzenlenmesi ve bu sistemde ısrar edilmesi gerektiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Halk sadece partiye oy vermemeli, o partinin aday adayları arasından tercih de kullanabilmeli. Ön seçimi bir anlamda seçmen yapmalıdır. Bunları önümüzdeki seçimde uygulanması için de öneriyorum. Eğer, Antalya'dan önümüzdeki seçimde 10 milletvekili çıkacaksa ve bir partiye 50 kişi de başvurmuşsa, belirlenecek 20 aday adayın ismi ortak oy pusulasına alfabetik sıraya göre yazılmalı. Yani bir parti, bir ilden çıkacak milletvekili sayısının iki katı kadar adayı listeye koyabilmelidir. Seçmen, istediği partiyi ve o partinin 20 aday adayı arasından uygun gördüğü 10 tanesini işaretlemelidir. Bu işaretlerden en çok alanlar baştan aşağıya doğru sıralanmalıdır. Bu konuyu parti liderleriyle her fırsatta konuşmaya çalışıyorum. Bir anlayış geliştirebilirsek bunu uygulayabileceğiz. Biz böyle bir konuyu ortaya atıyoruz. Önce, 'olmaz' deniliyor ama bir süre sonra uygulamaya geçiyor.’’

  TARİH PAZARLIĞI YAPMAYACAK

  Öte yandan, Baykal'ın, Başbakan Mesut Yılmaz ile yapması beklenen görüşmede, seçim tarihi pazarlığı yapmayacağı öğrenildi. Yılmaz'ın koalisyon ortakları Bülent Ecevit ve Hüsamettin Cindoruk ile yaptığı zirvede, erken seçimi 1999 yılında yapma kararı alması üzerine, seçimin 1998 yIlı sonunda yapılmasını isteyen CHP yönetimi, ‘‘Hükümetle seçim tarihini müzakere etmeme’’ kararı aldı. CHP yönetimi, ‘‘Meclis tatile girinceye kadar hükümetin istediği yasalara Meclis'te tam destek verme ve ardından Meclis'in seçim kararı almasını sağlama’’ stratejisi geliştirdi. Bu nedenle Baykal'ın Yılmaz ile görüşmesinde daha çok seçim tarihi yerine seçim düzenlemesi, Meclis tatile girerken seçim hükümeti kurulması,seçimde tercih sistemi uygulanması, tek turlu olması ve yerel seçimlerle birleştirilmesi konusunda ısrarcı olması bekleniyor.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı