Gündem Haberleri

  Aday olamayabilir

  Erol KÜÇÜKOĞLU / DHA
  11.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Seçim çalışmalarını Karadeniz’den başlatan DSP Genel Başkanı Masum Türker, Ordu’da yerel Boztepe TV’ye konuk oldu. Türker, anayasanın geçici 16’ncı Maddesi’ni hatırlatarak, önümüzdeki milletvekili genel seçimlerinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun milletvekili bile olamama ihtimali olduğunu söyledi.

  Türker, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun 12 Eylül 2010’daki Anayasa Değişikliği Referandumu’nda oy kullanamadığının altını çizerek, Anayasa’nın Geçici 16’ncı Maddesi’ne göre halkoylamasını takip eden 5 yıl içinde yapılacak genel ve ara seçimleri ile mahalli seçimlere ve diğer halkoylamalarına katılamayacağını ve seçimlerde aday olamayacağını söyledi. CHP’nin lidersiz bile kalabilme tehlikesinin oluşabileceğini vurgulayan Türker, şunları söyledi: “CHP’liler tedbirini alsınlar. Anayasa’nın Geçici 16’ncı Maddesi’ne göre Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun milletvekili adayı olmama ihtimali var. Bunu biliyor musunuz? Yapılacak bir Anayasa Referandumu’nda kütüğe kayıtlı olan, oy kullanma ehliyeti olan veya oy kullanabilecek durumda olanların, oy vermemeleri halinde ilk 5 yıl içinde ne aday olabilirler, ne de oy kullanabilirler. Bizi dinleyen merak eden varsa, açsın Anayasa’nın Geçici 16’ncı Maddesi’ni okusunlar. Ben şimdi söylüyorum uyansınlar diye. Gidip bu konuda karar alsınlar. Niye? Yarın öbür gün seçime gideriz aday olur, tam seçilecekken muhalif birisi gider itiraz eder.”

  Siyasiler: Hükmü yok

  Cemil Çiçek (Başbakan Yardımcısı): O madde, 1980’deki anayasa referandumu için geçerliydi, artık hükmü yok.

  Kemal Anadol (CHP Grup Başkanvekili): Geçici madde o referandumda uygulandı ve hükmü bitti, yok hükmünde. Ayrıca, bu madde geçerli olsa bile yine Kılıçdaroğlu’na uygulanamaz. Çünkü, Kılıçdaroğlu seçmen kütüğünde olmadığı için oy kullanamadı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı