Gündem Haberleri

  Aday gösterilmeyen emekli hakimden CHP'ye dava

  İbrahim ALDEMİR- Serdar SAKIZOĞLU/ERDEK (Balıkesir), (DHA)
  03.11.2009 - 17:37 | Son Güncelleme:

  BALIKESİR’in Erdek İlçesi’nde 29 Mart’taki yerel seçimler öncesinde CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından aday olarak tanıtıldığı halde son anda aday gösterilmeyen emekli hakim Sakine Kılıç’ın, Baykal ile CHP Balıkesir Milletvekili ve İl Başkanı hakkında açtığı toplam 250 bin liralık tazminat davasına devam edildi.

  Davada Sakine Kılıç mahkemeye kendisinin belediye başkan adayı olarak ilan edildiğini iddia ettiği Balıkesir’deki toplantının görüntülerinin yer aldığı CD’yi sundu.

  Emekli hakim Sakine Kılıç’ın CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP Balıkesir Milletvekili Ergün Aydoğan ve CHP Balıkesir İl Başkanı İrfan Barış hakkında açtığı toplam 250 bin TL’lik manevi tazminat davasına Erdek Asliye Hukuk Mahkemesi’nde bugün devam edildi.

  Duruşmaya CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve CHP Balıkesir Milletvekili Ergün Aydoğan’ı vekaleten Avukat Bünyamin Özer, CHP Balıkesir İl Başkanı İrfan Barış ve davacı Sakine Kılıç katıldı. Sakine Kılıç 31 Aralık 2008 tarihinde Erdek Belediye Başkanlığına CHP adına başvurduğunu belirterek, başkanlık ödentisini Erdek İş Bankası Şubesine aynı tarihte yatırdığını söyledi. Makbuzu mahkeme heyetine ibraz eden Kılıç, başvurusu üzerine evraklarının makbuz ile birlikte CHP Balıkesir İl Başkanlığı’na gönderildiğini kaydetti.

  ‘TOPLANTIDA BENİ ADAY OLARAK İLAN ETTİLER’

  Sakine Kılıç Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir İl Başkanlığı’nın 5 Aralık 2008 tarihinde düzenlediği yemekli toplantıda kendisi ile birlikte 10 ilçenin Belediye Başkan Adaylarının takdim edildiğini, kendisinin de Erdek Belediye Başkan Adayı olarak açıklandığını söyledi. “Hatta bu tarihin Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verildiği gün olması nedeniyle beni Belediye Başkan Adayı olarak tanıtmaktan gurur duyduklarını belirttiler” diyen Kılıç, “Diğer adaylarla birlikte çalışmalarımıza devam etmemizi söylediler. O toplantıda 11 ilçenin Belediye Başkan Adayları tanıtıldı. İçlerinden yalnızca ben değiştirildim” diye konuştu. Sakine Kılıç 5 Aralık 2008 tarihinde Balıkesir’de gerçekleşen toplantının CD’ye kaydedilmiş görüntülerini de mahkemeye delil olarak sundu.

  ADAYLAR 17 ŞUBAT’TA KESİNLEŞMİŞ

  Duruşmada söz alan CHP Genel Başkanı Baykal ve CHP Balıkesir Milletvekili Ergün Aydoğan’ın Vekili Avukat Bünyamin Özer, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 2008/16-18 ve 2009/13 sayılı genelgelerinde adayların başvurularını ilçe başkanlıklarına yapmaları ve il başkanlığında buna ilişkin kayıt bulunmayacağının belirtildiğini ifade etti. Emekli Hakime Sakine Kılıç’ın partiye aday adayı olarak müracaat ederek, 9 Şubat 2009 tarihinde de partiden istifa ettiğini kaydeden Özer, belediye başkan adaylarının 17 Şubat 2009 tarihinde kesinlik kazanarak İlçe Seçim Kurullarına gönderildiğini söyledi.

  Mahkeme Davacı Sakine Kılıç’ın Erdek Belediye Başkan Adaylığına başvurusuna ilişkin belgelerin olup olmadığının Balıkesir İl Başkanlığı’na sorulması ve varsa bir suretinin istenmesine, 5 Aralık 2008 tarihindeki toplantının CD’de yer alan görüntülerinin izlenerek tutanağa bağlanmasına karar verirken, duruşmayı 12 Ocak 2010 tarihine erteledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı