Gündem Haberleri

  ‘Adapazarı'ndaki sarsıntı büyük deprem habercisi değil’

  SAKARYA (A.A)
  08.02.2006 - 11:53 | Son Güncelleme:

  Türkiye Jeofizik Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, Adapazarı'nda yaşanan yer sarsıntılarının büyük bir depremin habercisi olmadığını belirtti.

  Prof. Dr. Ahmet Ercan, yaptığı açıklamada, Adapazarı'nda bu sabah meydana gelen sarsıntıların olağan sarsıntılar olduğunu belirtti. Bölgede kısa sürede büyük deprem beklemediğini kaydeden Prof. Dr. Ercan, “Bunlar olağan depremlerdir. Büyük bir depremin habercisi değildir. Çünkü bölge hali hazırda boşalmış durumda. Bu tür depremler olagelecektir” dedi.

  Sakarya Üniversitesi Jeofizik Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Can Karavul ise yaptığı yazılı açıklamada, depremin olağan bir deprem olduğunu, ancak Bursa-Balıkesir ve İstanbul hattındaki riskleri arttırdığını belirterek, şunları kaydetti:

  “Aktif Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ) üzerinde bulunan Adapazarı'nda 08.02.2006 tarihinde saat 06:07:48'de olan deprem, 17 Ağustos 1999 depreminden 6 yıl gibi bir zaman geçtiği için olağan bir depremdir.
  Depremin şiddetinin fazla hissedilmesinin nedeni ise odak derinliğinin (8.8 km) sığ olmasından kaynaklanmaktadır.
  Arkasından gelen diğer iki deprem de olağan depremlerdir. Magnitüdü 5.5'e kadar depremler oluşabilir. Vatandaşların paniğe kapılmalarına gerek yoktur. Bu depremler komşu segmentler olan Bursa - Balıkesir ve İstanbul hattındaki riskleri artırmaktadır.”

  Adapazarı'nda bu sabah saat 06:07'de 4.5 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş, ardından 3.1 ve 3.7 büyüklüğünde sarsıntılar kaydedilmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı