Gündem Haberleri

  Adapazarı'nda 96 eve yıkım kararı

  SAKARYA (A.A)
  09.02.2006 - 12:33 | Son Güncelleme:

  Adapazarı Mithatpaşa Mahallesi'nde senet karşılığı alınan arazilere yapılan 96 ev, yıllar sonra yıkım kararıyla karşı karşıya kaldı.

  Kent merkezinde bulunan mahallede, arsaları 40-50 yıl önce senet karşılığı alınarak yapılmış tapusuz evlerden 96'sı hakkında, başkalarına ait araziler üzerine yapıldığı gerekçesiyle 13 yıl önce başlayan hukuki sürecin sonuna gelindi.
  Sakarya 1'inci, 2'nci ve 3'üncü Asliye Hukuk mahkemelerinde görülen davalar sonunda, 96 ev hakkında, 'arazi işgali' gerekçesiyle yıkım kararı verildi. Temyize giden mahkeme kararı Yargıtay'ca da onaylandı ve bine yakın kişinin oturduğu evlerin yıkımı gündeme geldi.

  Toplam 156 binanın tapu sorununun bulunduğu mahalledeki 23 ev için ise Hazine arazisi üzerine yapıldığı gerekçesiyle, Milli Emlak Müdürlüğü'ne işgal bedeli ödeniyor. Yıllar önce parasını ödeyerek noter onaylı senet karşılığı aldıkları arazilere yaptıkları evlerde oturan vatandaşlar, tedirgin bir şekilde sürecin nasıl sonuçlanacağını bekliyor. Zaman içinde arazi sahipleri ile yapılan orta yolu bulma girişimleri ise yüksek bedel talep edildiği gerekçesiyle sonuçsuz kaldı.

  “İCRA KARARIYLA YIKILACAK”

  Arazi sahiplerinin avukatı İbrahim Durduran, yaptığı açıklamada, müvekkillerinin arazisi üzerine ev yapan kişiler hakkında 1993 yılında Adapazarı 1'inci, 2'nci ve 3'üncü Asliye Hukuk mahkemelerinde dava açtıklarını ve bu davaların 2001 yılında sonuçlandığını kaydetti.

  Durduran, mahkemenin bu yerlere ev yapan kişilerin “işgalci” oldukları kararına vardığını belirterek, şunları söyledi:
  “Temyize de gönderildi ancak karar onaylandı. Bu kişiler, 1950'li yıllarda arazi sahibi olduklarını iddia eden kişiden senet karşılığı arazileri alarak kandırılmışlar. Kandırıldıklarına inanmak istemiyorlar. Arazi sahibi olmayan kişi bir süre sonra ölüyor. Biz bu ailelerin mağdur olmamaları için mahkeme sonuçlanmadan önce ve sonuçlandıktan sonra anlaşma zemini kurmaya çalıştık. Bilirkişi tarafından arazinin değerini belirledik. Ancak ortak bir yol bulamadığımız için icra kararıyla evler yıkılacaktır.”

  “PARAYI ÖDEDİĞİMİZ KİŞİ ÖLDÜ, TAPUYU ALAMADIK”

  Mithatpaşa Mahallesi'ndeki davaya konu olan binalardan birinde oturan İlyas Bal, üzerine bina yaptıkları arazileri noter onaylı senetlerle aldıklarını belirtti. Bal, “Bizim aldığımız kişi öldüğü için tapuları alamadık. Diğer komşularımızı ise Hazine arazisini satarak dolandırmışlar. Bu yerlerin 15 dönümü bir kişiye, 3 dönümü Hazine'ye, 12 dönümü ise başka bir kişiye aitti. Arsaları aldığımız kişi öldükten 40 sene sonra, varisleri bizi mahkemeye verdiler. Aramızda anlaşarak ev yaptığımız arsalara tekrar para ödemeyi kararlaştırdık. Ancak 5 yıldır bir ortak yol bulamadık. İstedikleri parayı burada her ailenin ödeme şansı da yok. Yetkililerin araya girmesini, bizim ödeyebileceğimiz bir fiyatın belirlenmesini istiyoruz” dedi.

  1951 yılında aldığı arsaya ev yaptığını anlatan Fuat Ayyıldız da (80) arazi sahibi ölünce tapusunu alamayanlardan. Ayyıldız, “Noterden alınan kağıt 5 yıl geçerliymiş. 80 yaşındayım. 55 yıldır benim olan evin tapusunu, ölmeden görmek istiyorum” diye konuştu. Bir başka ev sahibi İsmail Kardeş (61) ise şunları söyledi:
  “1963 yılında 180 metrekareyi 3 bin liraya aldım. 1 yıl sonra ev yaptım. Elimde arsayı satın aldığıma ve üstüne ev yapabileceğim dair noter tasdikli senet vardır. Daha sonra tapuyu alırız diye düşündük. Sonra karşımızda muhatap bulamadık. 42 yıldır tapusuz oturuyorum. Elektrik, su ve doğalgazımız var.”

  “120 METREKARELİK EVİMİN 61 METREKARESİ İÇİN KİRA ÖDÜYORUM”

  Mahallede ayrıca, bir bölümü ya da tamamı Hazine arazisine yapılmış 23 ev bulunuyor.
  Bu evlerden birinde oturan Ali Poyraz (60) noter senedi karşılığında aldığı arsaya 1968 yılında ev yaptığını belirterek, noter onaylı senetlere güvendiklerini anlattı. Poyraz, şunları kaydetti:

  “Para toplayıp tapuyu sonra alırız diye düşündük. Ancak daha sonra bize arsayı satan kişi öldüğü için muhatap bulamadık. Arsayı aldığım kişi, 12 dönüm arazisinin yanında bulunan Hazine'ye ait 3 dönüm araziyi de birlikte parselleyip satmış. Belediyeden görevliler gelip ölçtüklerinde 120 metrekarelik evimin 61 metrekaresinin Hazine arazisine ait olduğu ortaya çıktı. Milli Emlak Müdürlüğü'ne 61 metrekaresi için kira ödüyorum. Bu sorunun çözülmesini ve bir an önce tapumu almak istiyorum.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı