Gündem Haberleri

  Adapazarı Şeker Fabrikası'nda polis araması

  Zafer TOKUŞ-Aziz GüVENER - ADAPAZARI DHA
  29.05.2008 - 12:08 | Son Güncelleme:

  64 bin üyesi bulunan Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu başkanı da olan Adapazarı Şeker Fabrikası Yönetim kurulu başkanı Ahmet Aya, bir önceki başkan Ahmet Mülayim, denetleme ve yönetim kurulu üyeleri, fabrika yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi Sakarya Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatı üzerine gözaltına alındı. Fabrikaya baskın yapan polis evraklara da el koyarken, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulanan yöneticiler için Cumhuriyet Savcılığı 4 gün ek gözaltı süresi verdi.

  Alınan bilgilere göre bu sabaha karşı saat 02.00 sıralarında Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri organize Suçlardan Sorumlu Cumhuriyet Savcısının talimatı üzerineŞeker Fabrikası'na baskın yaptı. Baskında fabrikanın yönetim binasına gelenpolis ekipleri son 3 yıllık döneme ait evrakları ve bilgisayarlara el koydu. Fabrikada bulunan bazı yöneticiler gözetim altına alınırken yönetim kurulu Başkanı Ahmet Aya ile eski yönetim kurulu başkanı Ahmet Mülayim´in de aralarında bulunduğuyönetim ve denetleme kurulu üyeleri evlerinden alınarak Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.Sakarya Cumhuriyet Savcılığı gözetim altına alınan 9 yönetici için 4 gün ek gözaltı süresi verirken Emniyet Müdürlüğü konuyla ilgili açıklama yapmadı.

   

  Emniyet'te sorgulananŞeker Fabrikası yönetim kurulu Başkanı Ahmet Aya ile eski Başkan Ahmet Mülayim´ 3 yıllık görev süresi içerisinde fabrikaya yapılan alımlar ve usülsuz harcamalarla ilgili olarak Sakarya 3. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanıyorlardı.

   

  Gözetim altına alınan eski yönetimkurulu Başkanı Ahmet Mülayim 2004 yılında yapılan genel kurulda yönetim kurulu başkanlığına seçildi. Ancak mülayim hakkında ortaya atılan suçlamalardan dolayı 24Nisan 2008 tarihinde yapılan habercilerin alınmadığı genel kurulda görevi bıraktı. Yerine ise yönetim kurulu Ahmet Aya getirildi. Mülayim, Şeker fabrikası Yönetim Kurulu Başkanlığının yanı sıra 64 bin üyesi bulunan Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim kurulu Başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliğinden istifa etmişti.

   

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı