Gündem Haberleri

  Adana'da gösterici 8 Alman’a gözaltı

  Hürriyet Haber
  22.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adana Emniyet Müdürü Şükrü Yetimoğlu, gazeteci ve dernek üyesi olduklarını söyleyerek Adana'ya gelen 8 Alman vatandaşının, Nevruz kutlamaları sırasında göstericilerin arasına karışarak kışkırtıcılık yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındığını açıkladı. Saat 17.00'de makamında basın toplantısı yapan Yetimoğlu, ‘‘Şakirpaşa, 19 Mayıs ve Dağlıoğlu mahalleleri ile Eminağa Caddesi'ndeki gösterilerde elebaşı olarak kışkırtıcılık yaptıkları tespit edilen Alman uyruklu 8 kişi güvenlik güçlerinde yakalanmıştır. Bu kişilerle ilgili soruşturma sürdürülüyor’’ dedi. Israrlı sorulara karşın bu konuda şimdilik başka bilgi veremeyeceğini söyleyen Yetimoğlu, ‘‘Araştırıyoruz. Örgütle bağlantılı olmadıkları anlaşılırsa serbest bırakılırlar’’ demekle yetindi. Yetimoğlu, olaylar sırasında 10 polisin hafif yaralandığını söyledi.

  POLİSE TAŞ YAĞDIRDILAR

  Adana'da 19 Mayıs, Anadolu, Dağlıoğlu, Gülbahçesi, Havuzlubahçe, Barbaros, Yenibey, Denizli, Şakirpaşa mahallelerinde çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan gruplar ateş yakıp, ‘Biji PKK’, ‘Serok Apo sloganları atmaya başladı. 19 Mayıs Mahallesi'ndeki göstericiler, bir ara polisleri taş yağmuruna tuttu. Atılan taşlardan bazı polisler yaralandı ve hastaneye götürüldü. Güvenlik güçleri de havaya ateş etmeye başlayınca, telsizden ‘Ateş açılmasın’ emrini alan polisler ateşi kesti, göstericileri uzaktan izlemeye başladı. Polis helikopterleri günboyu kent üzerinde uçarak gelişmeleri adım adım takip etti.

  GAZETECİYE İL YASAĞI

  Nevruz kutlamalarını izlemek için önceki gün Mardin'in Kızıltepe İlçesi'ne giden Hürriyet muhabiri Nurettin Kurt, dün sabah saat 05.00'te kaldığı otelden polis tarafından alınarak Mardin'e getirildi. Emniyet Müdürlüğü'nde bölgeye neden geldiği yönünde ifadesi alınan Nurettin Kurt, izinsiz Kızıltepe'ye girdiği gerekçesiyle il dışına çıkarıldı.

  KUZEY IRAK'TA NEVRUZ

  Kuzey Irak'taki önde gelen Kürt gruplarının öncülüğünde Nevruz kutlamaları yapılırken, kent merkezlerinde büyük ateşler yakıldı, şenlikler düzenlendi. Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani'nin denetimindeki Türkiye sınırına paralel uzanan ‘‘Bahdinan’’ ile Celal Talabani öncülüğündeki Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) kontrolündeki ‘‘Soran’’ bölgelerinde yerel yöneticilerinin de katılımı ile törenler düzenlendi. Uydu aracılığıyla yayın yapan Barzani'nin Kürdistan TV'si, cumartesi akşam saatlerinde Dohuk, Erbil ve Zaho kent merkezlerinde toplanan kalabalığın meydanlarda yığılan kömürlerin üzerine benzin dökerek yaktığı dev ateşlerin görüntülerini ekrana getirdi. Yayınlarda sürekli Kürtçe ve İngilizce ‘Nevruz Kutlu Olsun’ yazılırken, ailelerin kent dışına giderek piknik yaptığı aktarıldı. Erbil'de, ellerinde meşaleler bulunan ve tek tip kıyafet giyen gençler ‘Fener alayı’ geçişi yaptı. IKDP lideri Mesut Barzani ile KYB lideri Celal Talabani halkın Nevruz bayramını kutladı.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı