GeriGündem Adana'da DTP'li başkanlara gözaltı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adana'da DTP'li başkanlara gözaltı

Adana'da, bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın yeğeni Yakapınar Belde Başkanı DTP'li Osman Keser'in tutuklanmasını protesto ettikleri ileri sürülen DTP'li 5 Belediye Başkanı gözaltına alındı. Vali İlhan Atış, Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen bir işlem nedeniyle başkanların ifadelerine başvurulacağını söyledi, işlemin ‘gözaltı’ olarak nitelenmemesini istedi.

Öldürülen bir PKK'lı teröristin evinde kurulan taziye çadırını ziyaretinde yaptığı konuşmada terör örgütünü övdüğü gerekçesiyle geçen cumartesi günü 5 kişiyle birlikte tutuklanan Adana'nın merkez Yüreğir İlçesi'ne bağlı Yakapınar Beldesi'nin Belediye Başkanı DTP'li Osman Keser'in tutuklanmasını protesto etmek ve dayanışma amacıyla belediye bahçesine taziye çadırı kuruldu. İddiaya göre, taziye çadırını ziyaret eden DTP'li Diyarbakır'ın merkez Bağlar İlçe Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Şırnak'ın Silopi İlçesi Belediye Başkanı Muhsin Konur, Mardin'in Kızıltepe İlçesi Belediye Başkanı Cihan Sincar, Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçe Belediye Başkanı Emrullah Cin, Adana'nın merkez Seyhan İlçesi'ne bağlı Küçükdikili Beldesi Belediye Başkanı Leyla Güven, DTP Adana İl Başkanı Zeki Karataş ve bazı partililer ile İnsan Hakları Derneği Adana Şube Başkanı Ethem Açıkalın gözaltına alındı. ‘Gösteri Yasası'na muhalefet’ suçundan gözaltına alınan DTP'liler, İl Jandarma Komutanlığı'na götürüldü. DTP İl Başkanı Karataş, bir süre sonra serbest bırakıldı.

Gözaltı sırasında tartaklamalar olduğunu öne süren DTP İl Başkanı Karataş, “Yakapınar Belediye başkanımız tutuklanmıştı. Beldeye de bu nedenle ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulunmak için gitmiştik. Belediye başkanlarımız da vardı. ‘Gösteri Yasası'na muhalefet’ nedeniyle gözaltına alındık. Oysa gösteri yoktu, gösteri olmadığı için yasadışı konuşma da yapılmadı. Jandarma müdahale etti, belediye başkanlarımız gözaltı isteğine karşı gelince tartaklandı” dedi.

Adana Valisi İlhan Atış, DTP'li belediye başkanlarının gözaltına alınmadığını, bir olayla ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığı'nca ifadelerine başvurulması işlemi bulunduğunu söyledi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle