GeriGündem Adana’da cuma namazı bugün saat kaçta? İl il cuma namazı vakitleri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adana’da cuma namazı bugün saat kaçta? İl il cuma namazı vakitleri

Adana’da cuma namazı bugün saat kaçta? İl il cuma namazı vakitleri

Saatlerin öğlene yaklaşmasıyla birlikte cuma namazı saatlerine yönelik araştırmalar artış gösterdi. Cuma namazı saatleri her hafta birkaç dakika farklılık gösteriyor. Tüm yurt genelinde olduğu gibi Adana’da ikamet eden vatandaşlar da bölgelerindeki ezan okunuş saatini sorguluyor. Peki, Adana’da namaz bugün saat kaçta kılınacak?

Akdeniz Bölgesi’nin en yoğun nüfuslu illerinden biri olan Adana’da ikamet eden vatandaşlar, günün ilk ışıklarından itibaren ‘cuma namazı bugün saat kaçta?’ sorularını dile getirmeye başladı. Ezan okunuş saati, Türkiye’nin 7 bölgesinde de farklılık gösteriyor. Peki, cuma namazı bugün Adana’da saat kaçta? Namaz ibadetini cemaatle birlikte kılmak isteyenler için il il cuma mesajlarını derledik.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 13 Temmuz tarihli tablosuna göre, İstanbul'da saat 13:16’da, Ankara'da saat 13:00’de, İzmir'de ise saat 13.23'de, Adana’da ise 12:50’de kılınacak. Diğer iller ve Adana’da farklı ilçelerindeki namaz vakitlerini öğrenmek için aşağıdaki linkten yaşadığınız bölgenin cuma namazı saatini öğrenebilirsiniz.

ADANA CUMA NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYIN

CUMA NAMAZI KAÇ REKAT?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır (Kâsânî, Bedâî’, I, 269).
İmam Ebû Yusuf’a ve İmam Muhammed’e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali’den rivayet edildiği nakledilmektedir.

CUMA NAMAZI HÜKMÜ NEDİR?

Cuma namazı farz-ı ayındır. Farz oluşu Kur’an-ı Kerim, Sünnet ve İcma ile sabittir. Yüce Allah, “Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında, alışverişi bırakıp hemen Allah’ı anmaya koşun. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.” (Cum’a, 62/9-10) buyurmaktadır. Hz. Peygamber (s.a.s.) de, “Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına ulaşmış her müslüman erkeğe farzdır.” (Ebû Dâvûd, Tahâret, 130; Beyhakî, es-Sünenü’l-Kübrâ, III, 245-246) buyurmuştur. Cuma namazı, Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminden günümüze kadar kılınagelmiş ve bunun farz olduğu konusunda herhangi bir farklı görüş ortaya çıkmamıştır.

CUMA NAMAZININ SAHİH OLMASI İÇİN ŞEHİRDE KILINMASI ŞART MIDIR?

İslam bilginleri cuma kılınacak yerin şehir veya şehir hükmünde bir yerleşim birimi olmasını şart koşmuşlardır. Bu hüküm Hz. Peygamberin (s.a.s.), şehir veya şehir hükmündeki bir yerin dışında Cuma namazının kılınmayacağına dair hadisine dayanmaktadır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 179). Kaynaklarda geçen bu şehir şartının günümüzde, büyük veya küçük yerleşim birimi olarak anlaşılması gerekir. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), ilk cuma namazını, Mekke’den Medine’ye hicreti esnasında Salim b. Avf oğullarının ikamet ettiği Rânûnâ adı verilen bir vadide kıldırmıştır (İbn Hişâm, es-Sîre, I, 494).
Ayrıca Hz. Peygamber (s.a.s.), “Bir yerleşim biriminde, sadece dört kişi bulunsa bile, cuma namazı kılmak farzdır.” (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255) buyurmuştur. Buna göre, farzı eda edecek sayıda cemaatin bulunduğu köy, belde, şehir gibi büyük veya küçük tüm yerleşim birimlerinde kılınan cuma namazı sahihtir. Şu kadar var ki, nerede kılınırsa kılınsın dinen yetkili mercilerden izin alınması gerekir.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle