Gündem Haberleri

  Adana'da 5 yıldızlı öğretmen evi

  A.A
  23.08.2006 - 11:36 | Son Güncelleme:

  Adana Valisi Cahit Kıraç, Süleyman Demirel Bulvarı'nda yapımı süren yeni öğretmenevini önümüzdeki yıl hizmete açmayı planladıklarını bildirdi.

  Vali Kıraç, Reşatbey Mahallesi'nde bulunan öğretmenevinin nüfusu 2 milyona yaklaşan kentin ihtiyaçlarını karşılamadığını, bu nedenle yapımına başlanan yeni öğretmenevinin kaba inşaatının büyük ölçüde tamamlandığını belirtti.

  Kıraç, İl Özel İdare bütçesinden sağlanan kaynakla yaptırılan ve yaklaşık 6.5 milyon YTL'ye mal olacak öğretmenevinin 5 yıldızlı otel konforunda ve modern mimariyle yapıldığını ifade etti.

  Adana'nın yaklaşık 18 bin öğretmeni ve 500 bin öğrencisi bulunan kent olduğuna dikkati çeken Kıraç, şunları söyledi:
  “Böyle bir öğretmenevine ihtiyaç vardı. Seyhan Baraj Gölü'nü gören hazineye ait arazide yaptırdığımız bu öğretmenevinde konaklama odalarının yanı sıra toplantı salonları da yer alacak. Bu salonlar, veli-okul işbirliğini geliştirmek için son yıllarda yoğunlaştırdığımız toplantılar ile öğretmenlere yönelik seminerlerimize de ev sahipliği yapabilecek.”

  KIZ LİSESİ İNŞAATI

  Vali Kıraç, öğretmenevinin yanında bulunan ve bir bölümü hazine, bir bölümü şahıslara ait olan yeni Kız Lisesi binasıyla ilgili istimlak sorunlarının tamamen giderildiğini, okulun temelinin bu yıl atılacağını ifade etti.

  Yeni Kız Lisesi'nin, tarihi kız lisesi ile aynı mimari çizgileri taşıyacağını belirten Kıraç, “Yeni lise, eski bina ile çağdaş mimarinin birleşmesinden oluşacak. Yatılı öğrencileri de ağırlayabilecek yeni Kız Lisesi binası kentin sembollerinden biri haline gelecek” dedi.

  Kültür Sanat Merkezi olarak hizmet verecek tarihi Kız Lisesi'ndeki restore çalışmalarının ise tamamlandığını vurgulayan Vali Kıraç, binanın bahçe düzenlemesinin devam ettiğini kaydetti.

  Vali Kıraç, tarihi Kız Lisesi'nin, yanında yer alan ve restoresi devam eden Taşköprü ile de tarihsel bir bütünlük oluşturacağını sözlerine ekledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı