Gündem Haberleri

  Adana'da 5 kişinin katilleri serbest

  DHA
  10.01.2011 - 12:25 | Son Güncelleme:

  Adana'da yargılandıkları mahkeme tarafından 102. maddeye göre tahliye talepleri reddedilen 'Sarıçam katliamı' olarak adlandırılan 5 kişinin öldürüldüğü cinayetin sanıkları Ferhat (43) ve Mehmet Calayır (45) kardeşlerin bir üst mahkemeye yaptıkları itiraz sonucunda 'ret kararı' bozularak tahliyelerine karar verildi. Böylece aynı adliyede, aynı dosya için yan yana 2 mahkemeden sanıkların tahliyesi ile ilgili 2 farklı yorum ve karar çıkmış oldu.

  24 Eylül 2003'de cesetleri bulunan fabrika işçisi 29 yaşındaki Hasan Ak, gizli aşk yaşadığı iddia edilen komşusu 22 yaşındaki Cennet Kayan, Kayan'ın bebeği 2 yaşındaki Buse, komşusu 26 yaşındaki Serpil Sertbaş ile bu kadının nikahsız eşinden dünyaya getirdiği oğlu 2 yaşındaki Çağrı Yalçın'ı öldürdükleri iddia edilen Calayır kardeşlerden biri 36 yıl, diğeri ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı. Ancak Yargıtay yaklaşık 4 yıl sonra bu dosyayı inceledi ve usul yönünden kararı bozup, dosyayı yerel mahkemeye gönderdi. Bu nedenle de kesin karar süreci uzadı. Yerel mahkeme, 14.12.2010'da dosyadaki eksikleri giderip, aynı kararı yineledi.

   

  Dosya Yargıtay'a gönderilmek üzere beklerken, 102. maddenin yürürlüğe girmesi ve tutukluluk süresi 5 yılı geçenlere tahliye olanağı sağlandığı için avukatlar Adana 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne 3 Ocak'ta tahliye istemiyle dilekçe verdi. Dosya yeniden Yargıtay'a gönderilmiş olsa, bu dilekçenin Yargıtay'a verilmesi gerekiyordu. Ancak 19 günlük fark ile dilekçenin muhatabı yerel mahkeme oldu.

   

  Avukatlar, müvekkillerinin tahliyesine kesin gözü ile bakarken, 4. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti, 1 Ocak'tan bu yana farklı mahkemelerde farklı yorumlarla değerlendirilen 102. maddeye yeni bir yorum ekledi. 5 ayrı öldürme suçundan ayrı ayrı verilen cezalar birleştirilerek 36 yıl hapis cezasına çarptırılan Mehmet Calayır ve 6 yılını hücrede geçirmek üzere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Ferhat Calayır'ın tahliye taleplerini, 'olayda 5 kişinin öldürülmesi nedeniyle tutukluluk sürelerinin her bir suçtan ayrı ayrı dikkate alınması' gerekçe gösterilerek reddetti.

   

  ŞOK KARARA İTİRAZ

   

  Mahkemenin verdiği kararı alan sanık Ferhat Calayır'ın avukatı Şermin Adamhasan, verilen karara itiraz etti. Her 2 sanığın avukatlarının itiraz dilekçelerini değerlendiren Adana 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi, 'tek tutuklama müzekkeresi olduğu' iddiasıyla talepleri yerinde bularak verilen 'ret' kararını bozup sanıkların tahliyesine karar verdi. Böylece sanıkların tahliyesi kesinleşmiş oldu.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı