Gündem Haberleri

  Adana'da, 3 kişi kuş gribi şüphesiyle karantina altına alındı

  Murat KİBRİTOĞLU/Kübra POLAT/ ADANA, (DHA)
  07.01.2006 - 20:43 | Son Güncelleme:

  ADANA'da, solunum yetmezliği şikayetiyle hastaneye götürülen 3 kişi, ’Kuş Gribi’ şüphesiyle karantinaya alındı.İsimleri açıklanmayan baba ile oğlu, solunum yetmezliği şikayetiyle bugün sabah saatlerinde Özel Başkent Üniversitesi Hastanesi'ne müracaatta bulundu.

  Hastanede kontrol altına alınan baba-oğul, ‘kuş gribi’ne yamalanmış olma ihtimali üzerine karantina altına alındı. Hastanenin 11'inci katındaki karantina servisine yatırılan baba ile oğlundan alınan örnekler, Ankara'ya tahlile gönderildi. Bu arada aynı gerekçelerle Adana Numune Hastanesi'ne müracaat eden 14 yaşındaki Mert Özgencil bir çocuk da kuş gribi şüphesiyle, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne sevk edildi. Burada yapılan ön tetkikler sonucunda kuş gribi olmadığı, ancak şüphelerin değerlendirilmesi için örneklerin alınarak kesin teşhisin konması için araştırma yapıldığı belirtildi. DHA'nın telefonla uluştığı Mert Özgencil'in annesi 50 yaşındaki Fatma Özgencil, oğlunun 3 gün önce birkaç bıldırcın alarak beslemeğe başladığını, ardından baş ağrısı ve dönmesi, kusma, karın ağrısı gibi şikayetlerle önce Numune Hastanesi'ne götürdüklerini oradan da Çukurova Üniversitesi Balcalı'ya sevkedildiğini ve oğlunun durumunun iyi olduğunu, korkulacakk bir durumun olmadığını belirtti.

  KUŞ GRİBİ ŞÜPHESİ

  Yetkililer ise, solunum yetmezliği nedeniyle tedaviye alınan hastalarda, Sağlık Bakanlığı'nın kuş gribi yol haritasına göre bir belirti görülmediğini, ancak tüm detayların değerlendirilmesi için örnekler alınarak incelemeye gönderildiğini söyledi. Aynı yetkili, olayın sadece ‘şüphe’ aşamasında olduğunu ancak hastalardan şu ana kadar elde edilen bulgularda, kuş gribi bulgularının kesinlikte bulunmadığını ileri sürdü. Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu ise, hastanede tedavi gören kadında yapılan ilk incelemede kuş gribi görülmediğini ancak şüphenin değerlendirilmesi için çok yönlü tetkik yapıldığını ifade etti. Hastaya ’Kuş gribi değildir’ demenin de yanlış olduğunu kaydeden Akınoğlu, "Kestirip atmak doğru değil, tüm detaylar inceleniyor. Kesin sonuç yapılacak incelemeden sonra ortaya çıkacak. Ancak şu haliyle kuş gribi görülmüyor. Ama çok dikkatli olmak gerek. Tahlil sonucunda kuş gribi de çıkabilir” dedi. Öte yandan, Seyhan Baraj Gölü kıyısındaki yürüyüş parkurunda sabah saatlerinde, ağaçlar arasında 2 kuş ölüsü bulundu. Burada yürüyüş yapan il yöneticileri, durumu İl Tarım Müdürlüğü'ne bildirdi. Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, bölgeye gelerek 2 ölü kuşu alarak inceleme yapmak üzere Adana Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü Biyolojik Tahlil Merkezi'ne götürdüler.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı