GeriGündem Adana Milletvekili Murat Bozlak'a son görev
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adana Milletvekili Murat Bozlak'a son görev

Adana Milletvekili Murat Bozlak'a son görev
refid:27903387 ilişkili resim dosyası

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden HDP Adana Milletvekili Murat Bozlak için DBP Genel Merkezi önünde cenaze töreni düzenlendi. Bozlak'ın cenazesi daha sonra Aktaş Köyü'nde toprağa verildi.

Uzun süredir kanser tedavisi gören Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Murat Bozlak tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesi’nde yaşamını yitirmişti. Bozlak için saat 10.00’da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi’nde cenaze töreni yapıldı. Törene, Bozlak’ın ailesi ve yakınları ile HDP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, DTK Eş Genel Başkanı Hatip Dicle, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DBP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Adil Zozani, Sebahat Tuncel, Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak, HDP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Geylani, sosyolog -yazar İsmail Beşikçi, CHP milletvekilleri Atilla Kart ve Sezgin Tanrıkulu ve partililer katıldı.

Törende konuşan Hatip Dicle, aradan 20 yılı aşkın zaman geçmesine rağmen Murat Bozlak’a silahlı saldırı düzenleyen tetikçilerin hala bulunamadığını söyledi. Devlet ve hükümetin Kürtlerle barışmak istiyorsa bütün kont gerilla eylemlerinin bütün çıplaklığı ile aydınlatılması gerektiğini vurgulayan Dicle, bunun sağlanmadan Kürt halkının devlet ile barışacağını hiç kimsenin sanmaması gerektiğinin altı çizdi. Dicle, “O vasiyeti ve son duruşu ile birlikte politik duruşunu koruyabildi.” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gülten Kışanak ise konuşmasında, Bozlak’ın yüreklerinde bıraktığı acının bitmeyeceğini ifade etti. Bozlak vurulduğu zaman kendisinin bir gazetede, saldırı ile ilgili haberlere başlık attığını kaydeden Kışanak, “Daha sonra Murat Başkan ile aynı partide milletvekili oldum. Kendisinin duruşu aslında halka sevdalı nasıl yaşanır bunu gösteren bir duruştu. Asla fedakarlıklarını konu etmedi, çektiği sıkıntıları bir gün konu etmedi. Çünkü bu halk için ‘demokrasi ve özgürlük için ne yapsak azdır’ denen bir felsefeye sahipti. Bize dayatılan köle yaşamın ortadan kaldırılması için tereddütsüz mücadele edilmesi gerektiğine inanan dava insanıydı. Biz kendisinde tereddüt görmedik.” diye konuştu.

Selahattin Demirtaş ise konuşmasında, ölüm karşısında çaresizliğini dile getirdi. Demirtaş, partinin gençlik çalışmalarından bu yanan Murat Bozlak’ın başkan olduğu günden siyasi mücadelenin içinde olduklarını anlattı. Bu gün her zamankinden daha fazla güçlü ve heyecanlı olduklarını dile getiren Demirtaş, “Arkamızda 10 milyonlarca halk iradesi ile Ortadoğu’nun siyasi aktörüyüz. Geri dönüp baktığımızda, zorlu mücadelede onların dik duruşları sayesinde biz bu gün buradayız. Korkunun sokakları teslim aldığı, insanın insanım, demekten korktuğu günlerde, kahramanca, yiğitçe cesurca faşizmin yüzüne tüküren bu yiğitlerin sayesinde biz bu gün buradayız. Eğer o gün onlar rüzgarın geldiği yöne göre kendi siyasi geleceklerini düşünselerdi, biz bu gün burada olmayacaktık. O kahramanların sayesinde buradayız. Bunlardan biri de Murat Başkanımızdı.” ifadelerini kullandı.

Bozlak, düzenlenen törenin ardından defnedilmek üzere Şereflikoçhisar'ın Aktaş köyüne götürüldü. Cenaze, burada okunan duaların ardından gözyaşları eşliğinde köy mezarlığı götürüldü. Kılınan namazın ardından cenaze toprağa verilirken, Bozlak ailesi de evinde taziyeleri kabul etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle