GeriGündem Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Usame Bin Ladin hakkında soruşturma açmış
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Usame Bin Ladin hakkında soruşturma açmış

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın terör örgütü El Kaide'nin lideri Usame Bin Ladin hakkında soruşturma başlattığı ve bu soruşturma sonunda delil yetersizliğinden takipsizlik kararı verdiği ortaya çıktı.

Ladin’le ilgili takipsizlik kararının gerekçesi ise şöyle açıklandı: “Usame Bin Ladin’in Türk vatandaşı olmadığı, El Kaide’nin yurt dışında faaliyette bulunduğu, Türkiye’ye giriş yaptığı yönünde hiçbir belirti ve kanıt elde edilemediğinden sanık hakkında soruşturmaya yer yoktur"

Dönemin Adana DGM Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma ‘Müslüman Kardeşler’ örgütü adına Afganistan’da bir süre savaşan Kadir Karaca’nın ihbar dilekçesiyle başladı. Türkiye’ye döndükten sonra sözleşmeli uzman çavuş olarak çalışmaya başlayan ve daha sonra Urfa’da işlediği bir cinayet nedeniyle cezaevine giren Karaca, cezaevinden yazdığı suç duyurusu dilekçesinde İstanbul ve çeşitli illerde El Kaide, Müslüman Kardeşler ve Müslüman Gençlik örgütü adına faaliyet gösteren 50’ye yakın kişinin adını verdi.

Bu kişilerle ilgili soruşturma başlatan Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Usame bin Ladin’i de örgüt lideri olarak soruşturmaya dahil etti. 24 kişi hakkında 26 Eylül 2001’de ‘yasa dışı örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla soruşturma kapsamında Türkiye’deki sanıkların ifadesine başvuruldu. Savcı Semih Üreten tarafından yürütülen ve bir yıl devam eden soruşturma sonucunda bu kişiler hakkında delil yetersizliğinden 10 Haziran 2002 yılında takipsizlik kararı verildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle