Gündem Haberleri

  Adan, katille 35 kez konuştu

  Muharrem SARIKAYA / ANKARA
  15.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bir hükümet üyesi, ilk kez DYP ile Susurluk skandalını ilişkilendirerek şok bir iddiada bulundu. ANAP'lı Devlet Bakanı Eyüp Aşık, Susurluk skandalı ile ne gibi belgelere ulaştıkları yönündeki bir soruya, ‘‘Mesela bir katil cinayet işlediği gün DYP İstanbul İl Başkanı Celal Adan ile 35 telefon görüşmesi yapmış’’ karşılığını verdi.

  Başbakan Mesut Yılmaz da Strasbourg dönüşünde Susurluk ile ilgili olarak Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş'ın 15 gün içinde araştırmalarını tamamlayacağını belirtmiş, ‘‘İlginç bağlantılar var’’ demişti. Yılmaz, Adan'ın ismini vermeden, ‘‘Örneğin bir katil cinayet işlediği gün bir başka kişiyle 30-35 kez telefon görüşmesi yapmış. Bu belgeleri Telekom'dan aldık. Ama yargı bunları belge olarak kabul etmiyor’’ demişti.

  Yılmaz'ın bu sözleri ile ilgili olarak Aşık dün Hürriyet'e şunları söyledi: ‘‘Ben bu sözü mesela diye söylüyorum. Mesela bir katil cinayet işlediği gün Celal Adan ile 35 kez telefon görüşmesi yapmış. Bunun Telekom’dan kayıtları ortaya çıkarılırsa o zaman ne olacak. Bu nasıl yorumlanacak. Hiçbir şeye ulaşılamadığı söyleniyor. Mesela böyle bir durum ortaya çıkarsa ilişki yok mu denilecek.’’

  Aşık, cinayetin ne olduğu, ‘‘katil’’ diye isimlendirdiği kişinin kim olduğu konusunda bilgi vermezken, ‘‘Ben mesela diyorum’’ demekle yetindi. Olayla ilgili Hürriyet'in ısrarlı soruları karşısında ise Aşık, ‘‘Olayı şu an hatırlamıyorum’’ demekle yetindi.

  Bu olayın Topal cinayeti ile ilişkili olup olmadığına ilişkin soruya Aşık, ‘‘Yok o olayla ilgili değil. Başka bir olay’’ demekle yetindi. Aşık, cinayet işlediği iddiasında bulunan kişinin suçunun yargı tarafından sabitlenip sabitlenmediği hakkında ise, ‘‘Ceza almış’’ dedi.

  ADAN: YALAN...

  DYP İstanbul İl Başkanı Celal Adan ise Aşık'ın sözleri ile ilgili olarak, ‘‘Yalan, böyle şey olur mu?’’ dedi. Adan, şöyle devam etti:

  ‘‘Böyle yalanları söylemek günahtır. Benim meşru olmayan, Allah’ın, kanunun günah saydığı hiçbir olayla alakam yok. Beni herkes tanır. Cep telefonumu da birçok insan bilir. Her zaman da cep telefonum açıktır. Beni bir sorunu ile ilgili olarak herkes arar ve çözümüne yardımcı olmamı ister. Ama ben hiçbir zaman için bir katille kesinlikle konuşmam, konuştuğum da vaki değildir.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı