GeriGündem Adalet'e ilk kadın bakan
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adalet'e ilk kadın bakan

Anayasa gereği seçim nedeniyle boşalan Ulaştırma, İçişleri ve Adalet Bakanlıkları'nda devir-teslim dün yapıldı. Cumhuriyet tarihinin ilk kadın Adalet Bakanı olan Prof. Aysel Çelikel de böylece makamına oturmuş oldu.

Adalet Bakanlığı'na atanan Prof. Dr. Aysel Çelikel, Hikmet Sami Türk ile bir süre başbaşa görüştü. Çelikel, ‘‘Adalet Bakanlığı'na bir kadının atanması, cumhuriyet devrimlerinin, Atatürk devrimlerinin Türkiye'de gerek siyasal, gerek toplumsal yaşamdaki düzeyini ifade ediyor. O bakımdan atanmam önemlidir’’ dedi. Türk, alkışlarla uğurlandı.

İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen de dün makamını Muzaffer Ecemiş'e devretti. Ecemiş, Yücelen'e ‘unutulmaz hizmetler anısına’ yazılı gümüş tabak verdi. Yücelen, bürokratların alkışlarıyla uğurladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, görevinden ayrılan Ulaştırma Bakanı Oktay Vural'ın yerine getirdiği ‘doktora hocası’ Prof. Dr. Naci Kınacıoğlu dün görevi devraldı. Kınacıoğlu, görev sürelerinin kısa olduğunu, ancak bunun işleri oluruna bırakacakları anlamına gelmediğini, planlanmış konularda daha fazla çalışacaklarını belirtti. Vural, Kınacıoğlu ve bakanlık çalışanlarınca çiçeklerle uğurlandı.

Seçim bakanları, saat 15.00'te de TBMM'ye giderek yemin etti. Törenden sonra üç bakan, Bülent Ecevit ve milletvekillerince kutlandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle