GeriGündem Adalet ve Kalkınma Partisi kuruldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adalet ve Kalkınma Partisi kuruldu

Türkiye'nin 39. partisi kuruldu. Kısa adı AK olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin amblemi, ışık saçan ampul olarak belirlendi. Recep Tayyip Erdoğan da kurucular arasında yer aldı.

Eski diplomat Yaşar Yakış başkanlığında, Nur Doğan Topaloğlu, Yasemin Kumral, Mihrimah Belma Satır, Yusuf Bozkurt Özal'ın oğlu İbrahim Özal'dan oluşan 5 kişilik heyet, parti avukatı Hayati Yazıcı ile İçişleri Bakanlığı'na gelerek, kuruluş dilekçesini Genel Sekreter Hüseyin Aksoy'a sundular.

Erdoğan: Ampulün anlamı sürekli aydınlık

Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi Recep Tayyip Erdoğan, parti ambleminde bulunan ampule ilişkin soru üzerine, ''Türkiye'nin aydınlanması için en yüksek watt hangisi ise ona ihtiyacımız var'' dedi.
Kurucu üyelerle Bilkent Otel'de öğle yemeği yiyen Erdoğan, çıkışta gazetecilerin parti ambleminde bulunan ampul ve çevresindeki 7 ışık hüzmesi ile ilgili sorularını yanıtladı.
Erdoğan, bir gazetecinin ''Bu ampul kaç watt?'' şeklindeki sorusu üzerine, ''bugünün, espriden öte biraz ciddi olunması gereken bir gün olduğunu'' söyledi. Erdoğan, ''İnanıyorum ki, Türkiye'nin aydınlanmasıiçin en yüksek watt hangisi ise ona ihtiyacımız var'' dedi. Ak Parti'nin bu ampulle aydınlığa açık, karanlığa kapalı olduğunu kaydeden Erdoğan, ampulün etrafındaki 7 okun Türkiye'deki 7 bölgeyi ifade ettiğini söyledi. Erdoğan, ''7 bölgeyi de bu noktada aydınlatacak bir hüzmeler silsilesine sahip sürekli aydınlık diyoruz. Siyasi yorumunu, ayrıca daha sonra takdim edeceğiz'' şeklinde konuştu.
Kayseri Bağımsız Milletvekili Abdullah Gül de partilerine karşı büyük beklentileri olduğunu ifade ederek, diğer partilerin telaşa düştüğünü öne sürdü. Gül, parti amblemiyle ilgili bir soruyu yanıtlarken, ''Ampulün gücünü bizim performansımız belirleyecek'' dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin temel ilkeleri, Bilkent Oteli Konferans Salonu'nda 74 kurucu üye ve partiyi destekleyen bağımsız milletvekillerinin katıldığı programda okundu. İlkeler açıklanmadan önce, Mustafa Kemal Atatürk ve ülkeye hizmeti geçenler için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Programda, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin, demokrasiyi önce kendi içinde yaşayacağı ve yaşatacağı belirtilerek, parti içi denetimin, demokratikleşme ve atılım projesi çerçevesinde oluşturulduğu ifade edildi. Partinin ilkelerinin amacı, toplumsal merkezin, siyasetin merkezine taşımaya yönelik olduğu ifade edilen programda, ''Yani kendini unutmadan, dünyayla bütünleşmeyi ideal edinmiştir. Devlet mekanizmasının işlemesini kolaylaştırırken, toplumsal alanı geniş tutmayı hedeflemektedir. AK Partinin ilk ilkesini, ulusal bütünlüğümüz ve cumhuriyetimizin bölünmez yasasının teminatı olan Türkiye Cumhuriyeti Anayasası belirliyor'' denildi.

Açıklanan programda, bu çerçevede, TBMM tarafından onaylanmış Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Bildirgesi ve Avrupa İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunması Sözleşmesi belgelerinin de temel referans kabul edildiği ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

UZLAŞMACILIK

''AK Parti'nin söylemi, kültürel bağlarımızı biçimlendiren toplumsal değerler ile evrensel değerleri de veri kabul eden sade, tutarlı, güncel ve gerçekçidir. Diyaloga açıktır, uzlaşmacıdır.

Genelden demokrasi gayesi ile yola çıkan AK Parti'nin örgütlenme ilkesi bir ilk oluşturuyor. AK Parti, en alt kademesinden genel başkanına kadar Türkiye'de görev süresini sınırlandıran ilk partidir. Örgütlenmede ayrımcılığı kabul etmez. Her türlü gelişmeye açıktır.

İNTERAKTİF LİDER

Adalet ve Kalkınma Partisi liderliğin bilincinde olan, ancak, partiyi liderlik sultasına dönüştürmeyen bir yapı ile siyasi hayata ''merhaba'' diyor. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin lideri demokrat ve interaktiftir. Katılımı ve kolektif karar almayı benimser. Açık, inanılır, tutarlı ve ilkelidir.

Ak Parti, temel hak ve özgürlükleri mümkün olan en geniş sınırlar içinde temel kabul eder. Toplumsal özgürleşmenin esasını bireysel özgürlüklerde arar. Temel hak ve özgürlüklerde gerçekçi olmayı gaye edinir.

Din ve vicdan, düşünce, ifade ve girişim özgürlüğünü vazgeçilmez ilkeleri olarak kabul eder. Din olgusunu toplumu ayrıştıran değil, bütünleştiren bir olgu olarak görür.

SİYASET TARZI OLARAK DEMOKRASİ

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin hukuk anlayışını, toplu olarak birarada yaşamanın ortak güvencesi olarak hukukun üstünlüğünü ve yargının bağımsızlığı oluşturur. Adaleti yalnız yargı kararlarının ifadesi konusunda değil, bunların toplum ve devlet hayatında bütün faaliyetlerdeki gözetilmesi gereken bir ilke olarak da benimser.

AK Parti demokrasiyi bir siyaset tarzı, yönetim ve denetim biçimi olarak görür. Toplum mutabakatına dayalı demokratik bir Anayasa'nın oluşturulmasını benimser. Demokrasiyi tüzüğünün vazgeçilmez bir ilkesiolarak, ilkeli ve ahlaklı bir siyasi faaliyet göstermeyi taahhüt eder.

Devlet ilişkilerinde güven esasına dayalı, hakları savunmayı hedefleyen Adalet ve Kalkınma Partisi, küçük ama ancak güçlü bir devlet modelinden yanadır. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi yanlısıdır.

LAİKLİK DEMOKRASİNİN TEMİNATIDIR

Hak, adalet ve özgürlükleri merkez alan demokratik, laik bir hukukdevletini savunur. Laiklik, demokrasinin teminatıdır. AK Parti, laikliği her türlü dini inanç karşısında devletin tarafsızlığı olarak görür. Laiklik, bireyi değil, devleti sınırlayan bir anlayıştır. Ayrıca laiklik toplumsal barışın temel ilkesidir.

Ekonomik gelişimin kaynağı ve hedefi olarak insanı temel alan Adalet ve Kalkınma Partisi, piyasa ekonomisinden yanadır. Küreselleşmenin risklerini, faydalarıyla dengelemeyi amaçlar. Devleti,ekonomideki işleri düzenleyici, denetleyici olarak tanımlar. Üreten ekonomi için kaynakların bilgiye, teknolojiye, yeniliklere dayalı olarak seferber edilmesini ister.

AİLE KURUMU ESASTIR

Akparti.com

Recep Tayyip Erdoğan'ın kurucu üyesi olduğu ''Ak Parti''nin, internette 3 alan adı tescil ettirdiği, ancak henüz içeriğinin oluşturulmadığı belirlendi.
Kuruluş dilekçesi bugün İçişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği'ne verilen Adalet ve Kalkınma Partisi, internette ''Akparti.org'', ''Akparti.com'' ve ''Akparti.net'' adıyla üç ayrı alan adı tescil ettirdi.
Avukat Mehmet Doğan Kubat tarafından tescil ettirilen 3 sitenin henüz içeriğinin oluşturulmadığı görüldü. Kubat, alan adlarını ''Ak Parti''nin hizmetlerinde kullanılmak üzere tescil ettirdiğini, 15-20 gün içinde içeriğinin hazırlanarak hizmete geceğini söyledi.

Adalet ve Kalkınma Partisi, aile kurumunu esas alır. Sosyal hizmet politikalarını benimser. Toplumun belirli kesimini oluşturan yoksul, kimsesiz, dul ve yetim, fiziksel ve ruhsal engelli, bakıma muhtaç, yaşlı ve malul kimselerin ve sokak çocuklarının insanca yaşayabileceği standartlara kavuşturulmasını hedefler.

Toplumsal değerlere ve geleneklere saygıyı, ulusal kültürün sevilmesini, toplum içindeki farklılıkların zenginlik olarak kabul edilmesini ve çoğulculuğu, toplumsal refahın geliştirilmesini, gençlerin ve kadınların toplumsal hayatta daha etkin hale getirilmesini ana toplumsal ilkeleri olarak benimser.

EĞİTİMDE ÖZELLEŞTİRME

Hiçbir ayrım ve kısıtlamaya tabi tutulmadan herkesin yetenek ve ilgileri doğrultusunda eğitim almasını hedefler. Her türlü değişim ve gelişime açık bir eğitim sistemini öngörür. Özgür ve sorgulayıcı bir eğitimden yanadır. Dini eğitimi kişilerin kendi isteklerine bırakır. Eğitimde özelleştirmeden yanadır. Sağlık hizmetlerinin süratli yerine getirilebilmesi için yerelleşme ve özelleşme yanlısıdır. Kamusal ve özel sektörün ortak olabilecekleri yerel sağlık şirketleri kurulmasını yöntem olarak benimser.''

AYDINLIĞA AÇIK, KARANLIĞA KAPALI

Programın okunduğu salondaki platformun arkasına ''Aydınlığa açık, karanlığa kapalı'' yazılı bir afiş yerleştirilirken, salonun sağında ve solunda Atatürk'ün fotoğrafı asıldı. Recep Tayyip Erdoğan'ın otele girişi, kameralarla salona canlı olarak yansıtılırken, Erdoğan uzun süre ayakta alkışlandı. Erdoğan yerini aldıktan sonra İçişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili partinin kabul edildiğine dair belgeyi Erdoğan'a verdi.

Daha sonra, partinin amblemi olan ''Parti amblemli AK Parti'' yazılı afiş açıldı. Program, 2 sunucu tarafından okunurken, salonda ''Conquest of Paradise'' parçası çalındı.

KURUCULAR KURULU 

Öte yandan Tayyip Erdoğan'ın da aralarında yer aldığı, 13'ünün kadın olduğu toplam 74 üyeden oluşan Kurucular Kurulu üyeleri teker teker özgeçmişleri okunarak tanıtıldı. Kurucular Kurulu şu isimlerden oluşuyor:

 ''Ahmet Aktaş, Alaaddin Büyükkaya, Ali Babacan, Ali İhsan Arslan, Ali Aydın Dumanoğlu, Ali Yüksel Kavuşdu, Ayşe Böhürler, Ayşenur Kurtoğlu, Binali Yıldırım, Burhan Kuzu, Bülent Gedikli, Cemal Kamacı, Erdal Öner, Erol Oral, Fatih Recep Saraçoğlu, Fatma Ünsal, Güldal Akşit, Gürsoy Erol, Habibe Güler, Halil Caner Doğaneli, Halil Ürün, Halil İpek, Hasan Cüneyt Zapsu, Hasan Murat Mercan, Hayati Yazıcı, Hüseyin Tuğcu, Mete Doğruer, İbrahim Çağlar, İbrahim Özal, İdris Şahin, İlhan Albayrak, İsmail Safi, İsmail Tatlıoğlu, İsmet Uçman, Lokman Ayva, Mehmet Ali Bulut, Mehmet Deniz Olgun, Mehmet Gazioğlu, Hilmi Güler, Mehmet Nail Berzek, Mehmet Özdilek, Mehmet Tekelioğlu, Mehmet Yaşar Öztürk, Belma Satır, Muammer Kakı, Mevlüt Çavuşoğlu, Muharrem Karslı, Muharrem Tozçöken, Murat Yalçıntaş, Mustafa Öztürk, Mustafa Ünal, Nazif Gürdoğan, Nazım Ekrem, Nimet Çubuklu, Nur Doğan Topaloğlu, Nuray Oral, Nurettin Canikli, Osman Nuri Filiz, Raşit Küçük, Reha Dönemeç, Remziye Öztoprak, Sami Güçlü, Sema Karabıyık, Sema Ramazanoğlu, Serap Yahşi Yaşar, Süleyman Gündüz, Şaban Dişli, Tamer Özyiğitoğlu, Tayyar Altıkulaç, Yasemin Şimşek, Yaşar Yakış, Yusuf Özertürk, Ziyaettin Yağcı, Recep Tayyip Erdoğan.'' 

ÖNCE ANITKABİR, SONRA NAMAZ

Yarın, yeni partiye milletvekili katılımları gerçekleşecek, perşembe günü ise kurucular kurulunun milletvekilleriyle birlikte toplanıp Genel Başkan ve MKYK'yı belirleyecek. MKYK da aynı gün toplanarak MYK'yı seçecek. Erdoğan, 70 kişi olması beklenen kurucular kurulunun kendisini genel başkanlığa getirmesinin ardından, cuma sabahı ilk iş olarak partisinin yöneticileriyle birlikte Anıtkabir'i ziyaret edecek, ardından cuma namazını kılmak için camiye gidecek.

BAŞSAVCI İNCELEYECEK

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu da Erdoğan'ın durumunu incelemeye almaya hazırlanıyor. Kanadoğlu, Erdoğan'ın hukuki durumunun yanısıra, kurucularını, partisinin program ve tüzüğünü de Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası'na göre inceleyecek.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle