GeriGündem Adalet titizliği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adalet titizliği

Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkan Vekili, Bülent Orakoğlu, ‘‘Devletin gizli belgelerini almak’’tan beraat etti. Orakoğlu'nu yargılayacak Ankara 2 No'lu DGM Başkanı Turgut Okyay, örnek bir kararla ‘‘uzaktan akrabayız’’ dediği Orakoğlu'nun davasından çekildi.

Bölücübaşı Abdullah Öcalan'ı yargılayan Ankara 2 No'lu DGM Başkanı M. Turgut Okyay, Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkan Vekili Bülent Orakoğlu'nun yargılandığı davadan çekildi. Okyay'ın Orakoğlu ile ‘‘uzaktan akraba’’ oldukları için davadan çekildiği ve heyete girmediği öğrenildi.

Batı Çalışma Grubu'nun Gizli İhtiyaçları Belgesi'ni dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener'e sızdırdığı iddiasıyla yargılanan Orakoğlu, jet hızıyla ilk duruşmada beraat etti.

TEK DURUŞMADA BERAAT

Deniz Kuvetleri Askeri Mahkemesi'nin, ‘görevsizlikle’ gönderdiği dava, dün Ankara 2 No'lu DGM'de görüldü. Orakoğlu'nun tek duruşmada hem de oybirliği ile beraat etmesi dikkat çekti. Böylece, kamuoyunda ‘‘Köstebek davası’’ diye bilinen dava, DGM'de de beraatle sonuçlandı. Beraat kararından büyük memnuniyet duyan Orakoğlu, ‘‘TC'nin bir hukuk devleti olduğu bir kez daha görülmüştür. Adalet tecelli etti’’ dedi.

KARAR, OKYAY'SIZ VERİLDİ

Okyay'ın çekilmesi üzerine, yerine heyete, mahkemenin asil üyesi Hüseyin Eken duruşmaya girdi. Eken başkanlığında asil üye Mehmet Maraş ve yedek üye Ülkü Coşkun'dan oluşan üç kişilik mahkeme heyeti, Orakoğlu'nun beratine karar verdi. Mahkemenin asker üyesi hakim Albay Coşkun'un da beraat yönünde oy kullanması da dikkat çekti.

Duruşmaya avukatı Suat Çelebi ile birlikte katılan Bülent Orakoğlu, savunmasında, ‘‘Bu dava tamamen hukuksuzluklar üzerine kurulmuştur. Davada suç yoktur. Suç icat edilmiştir, sanıklar yaratılmıştır. Bize isnat edilen onbaşı Kadir Sarmusak'ı belge çalmaya azmettirme suçunun olmadığı Deniz Kuvvetleri Askeri Mahkemesi'nin ve Askeri Yargıtay'ın kararları ile ortaya çıkmıştır. Kaldı ki, Askeri Yargıtay ortada bir gizli belge olmadığına da karar vermiştir’’ dedi. Savcı Ünal Haney de esas hakkındaki mütalaasında sanığın beraatini talep etti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle