Gündem Haberleri

  Adalet hızlansın diye imzaladım

  ANKARA
  14.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, Danıştay ve Yargıtay’ı yeniden yapılandıran tartışmalı yasayı 200 bin dosyanın zamanaşımına uğrayacağı kaygısıyla onayladığını belirtti, “Bu durum karşısında doğrusu adaletin hızlanmasına daha çok önem verdim” dedi.

  CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, Danıştay ve Yargıtay’ı yeniden yapılandıran tartışmalı yasayı, 4-5 yıl içinde Yargıtay’daki 200 bin ceza dosyasının zamanaşımına uğrayacağı kaygısıyla onayladığını belirterek, “Böyle dehşet bir durumla karşı karşıya olduğumuz bilgileri önüme kondu” dedi. Gül dün İran’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Balyoz davasındaki tutuklamalarla ilgili “Yargı safhasında olan bir davayla ilgili bir şey söylememiz mümkün değildir” diyen Gül şunları söyledi:

  Sakınca görmedim

  “Yüksek yargı organları başkanlarıyla görüşmeler yapmıştınız. Endişeleri paylaşmadığınız sonucuna ulaşabilir miyiz?” sorusu üzerine, yüksek yargılarımızın önünde inanılmaz bir yük vardır. Hatta Avrupa yüksek mahkemelerinin bütün dosyalarını toplasanız, bizim yüksek yargının dosyalarının yarısı bile etmiyor. İnanılmaz bir gerçekle karşı karşıyayız, o da zamanaşımı. Bu sene 20-25 bin dosya zamanaşımına uğrayacaktır. Eğer bu şekilde devam ederse 4-5 sene içinde Yargıtay’daki ceza dosyalarından 200 bini zaman aşımına uğrayacaktır. Zamanaşımı, herkesin yaptığının yanına kâr kalması demektir. Bir de tahliyeleri düşünün. İşte geçenlerde gördük, yer yerinden oynadı. En son yazık, İzmir’de bir kızcağızın başı testereyle kesildiği için ceza almış ama yargılama bitmediği için tahliye edilmek zorunda kalındı. Bu durum karşısında doğrusu adaletin hızlanmasına daha çok önem verdim. Şu söylediğim manzara, Türkiye için inanılmaz bir manzaradır.

  Tarihi değişim

  Bütün İslam dünyasında çok olağanüstü değişim süreci yaşanıyor. Tarihin hiçbir sürecinde olmadığı kadar bir değişim süreciyle karşı karşıyayız. Bu değişimi liderler yapamadığı için halk öncülük etmektedir. Mısır Silahlı Kuvvetleri de bu süreci, bir kardeş mücadelesine, kardeş kanı akmasına fırsat vermeyecek şekilde götürmüştür. En kısa süre içerisinde sivil bir yönetime devretmek için üstüne düşen çabaları hızlı bir şekilde göstereceğini tahmin ediyoruz.

  Film yasaldı

  (DVD’si çıkmayan The King’s Speech filmini izlemesi konusunda) Bunların hepsi danışmanlarım tarafından bana veriliyor. Herhangi bir şekilde yasal olmayan bir film bana verilmez. Nasıl geldiği ile ilgili açıklamalar yapıldı. Bu konuda kamuoyunun hassasiyetini takdirle karşıladım. Kültür ve sanat faaliyetlerinin kök bulması için bu kuralların yerleşmesi çok doğrudur.

  Karar KKTC halkının

  KKTC’yi kimlerin yöneteceğine Kıbrıs halkı karar verecektir. Bu ilişkilerin en sağlıklı bir şekilde götürülmesi ve KKTC’nin geleceğinin çok güçlü olması için Türkiye de elinden gelen gayretleri göstermektedir. Tüm bunları bunun bir parçası olarak görmekte yarar vardır. ? ANKARA

  İşte yeni yargı

  CUMHURBAŞKANI Gül, Yargıtay ve Danıştay’a yeni daireler kurulmasını öngören yasayı, dün İran gezisine çıkmadan önce onayladı. Tartışmalı yasa, özetle şu hükümleri içeriyor:

  Yargıtay’da 32 olan daire sayısı 38’e, Danıştay’da 13 olan daire sayısı ise 15’e çıkacak. Yargıtay’ın 250 olan üye sayısı 387’ye, Danıştay’ın 95 olan üye sayısı 156’ya çıkacak. Yargıtay’ın hukuk daireleri 21’den 23’e, ceza daireleri 11’den 15’e yükselecek.

  Yargıtay Başkanı ve daire başkanlarının seçiminde yeni üyelerin etkisi artacak. Yargıtay Başkanı ve daire başkanlarının seçiminde 258 üye yerine 194 üyenin hazır bulunması yeterli olacak.

  Hâkimler aleyhine tazminat davaları ancak devlete karşı açılabilecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı