Gündem Haberleri

  Adalet Bakanlığı önünde eylem: 19 kişi gözaltında

  A.A
  13.01.2006 - 13:56 | Son Güncelleme:

  Kızılay'da F tipi cezaevlerini protesto etmek amacıyla toplanan bir grup, Adalet Bakanlığı önüne yürümek isteyince polis tarafından gözaltına alındı.

  Kendilerine “Haklar ve Özgürlükler Cephesi” adı veren küçük bir grup, saat 13.00 sıralarında YKM önünde toplandı. Burada, “Tecrit AKP ile devam ediyor” yazılı pankart açan eylemciler, “Tecridi kaldırın, ölümleri durdurun” şeklinde slogan attılar.

  F tipi cezaevlerini protestolarını yaklaşık 3 yıldır “ölüm orucu” adı verdikleri eylemle devam ettirdiklerini belirten gruba mensup bir kişi, Sincan F tipi Cezaevi'nde yatmaktayken bir süre önce kendisini yakan ve Numune Hastanesi'nde tedavi gören Serhat Demirel'in bayramdan iki gün önce öldüğünü bildirdi.

  Eylemci grup, daha sonra YKM önünden Adalet Bakanlığı'na doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada, YKM önünde geniş güvenlik önlemi alan Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne mensup polisler, söz konusu kişileri çember altına aldı.

  Eylemcilerin, barikatı aşmak için ellerindeki döviz ve pankart sopalarıyla polislere vurması üzerine kısa süreli bir arbede yaşandı. Çevik Kuvvet mensupları, bu sırada biber gazı sıkarak eylemcileri etkisiz hale getirdi.

  Emniyet yetkililerinin, “Basın açıklamanızı burada yapın, ısrar ederseniz göz altına alacağız” şeklindeki uyarılarına rağmen barikatı aşmak için tekrar harekete geçen eylemciler, gözaltına alınarak çevik kuvvet otobüsüne bindirildi.
  Gözaltına alınan 19 kişi, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı