Gündem Haberleri

  Adalet Bakanı Şahin hakkında suç duyurusu

  A.A
  01.05.2008 - 13:45 | Son Güncelleme:

  MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Adapazarı'nda yaşanan olaylarının sorumlusunun ve suçlusunun gerekli tedbirleri yeterince ve zamanında almayan AK Parti hükümeti ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin olduğunu öne sürerek, “Sayın Şahin hakkında yürürlükte olan kanunlara göre suç duyurusunda bulunuyoruz” dedi.

  MHP Grup Başkanvekilleri Şandır ve Oktay Vural, TBMM'de ortak basın toplantısı düzenlediler. Şandır, Türk Ceza Kanununun (TCK) 301. maddesindeki değişikliğe ilişkin yasa teklifinin TBMM Genel Kurulundaki görüşülmeleri sırasında, Adalet Bakanı Şahin'in muhalefet milletvekillerine, “Vatana ihanet ediyorsunuz dercesine öyle ifadelerde bulunuyorlar ki bakın, bu lafları tabandan ciddiye alan gençler olur, sonra gelir (Hrant Dink suikastı) böyle bir eylemde bulunursa sorumlu kim olacak?” dediğini bildirdi.

  Bakan Şahin'in bir anlamda “Provokatörlük yaptığını, bazılarını suça teşvik ettiğini” ileri süren Şandır, bu tavrı kınadıklarını söyledi. Şandır şöyle devam etti:
  “Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Adapazarı'nda bir siyasi partinin düzenlediği toplantıyı basmaya çalışan halkın, bu tür konuşmalardan etkilenerek benzeri eylemleri başka yerlerde de yapacaklarını ve bu tür eylemlerden TBMM'deki muhalefet partilerinin sorumlu olacağını iddia ederek TBMM ve milletvekillerine hakaret etmiş ve suça teşvik ve provokatörlük yapmıştır. Bu sözleri Adalet Bakanının söylemesi talihsizlikten de öte suçüstü yakalanma halidir ve bu durumun çok tehlikeli gelişmelere sebep olacağı endişesi içindeyiz.”

  Şandır, Adapazarı'nda yaşanan olaylardan sorumlu ve bir suç varsa, suçlu olanın gerekli tedbirleri almayan AK Parti Hükümetinin ve Şahin'in olduğunu savundu. Şandır, TBMM'deki görüşmeler sırasında muhalefet milletvekillerinin “Türklüğe hakaret edilmesini serbest bırakmayın” açıklamalarına karşılık Şahin'in, “Bu sözleri duyan bazı gençler bunları ciddiye alır ve bu tür suçları işler” diyerek bir kısım gençleri suç işlemeye tahrik ve teşvik ettiğini iddia etti.

  MHP Grup Başkanvekili Şandır, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bu durum TCK'nın 'Suç işlemeye teşvik etmek' kuralı yollamasıyla 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçunu düzenleyen TCK'nın 216.
  maddesindeki suçu oluşturur. Sayın Bakan suç işlemiştir.

  Sayın Bakan Mehmet Ali Şahin, hedef saptırma, başkalarına sorumluluk atfetme, mantıksız illiyet bağı kurma gayreti ile organik olmasa da özlük yönünden kendisine bağlı hakimlere bu davalarda tutum ve davranışlarıyla adete mesaj vermiş yönlendirme yapmış bu beyan ve tavırlarla da TCK'nın 288. maddesindeki 'Adil Yargılamayı etkilemeye teşebbüs' suçu işlemiştir.

  Sayın Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin hakkında yürürlükte olan kanunlara göre suç duyurusunda bulunuyoruz.”

  Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şandır, bir soru üzerine, AK Parti hakkındaki kapatma davası ile ilgili yargı sürecinin devam ettiğini, bu nedenle açıklama yapmayı doğru bulmadıklarını ifade etti. Şandır, 301. madde ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesine gidip gitmeyeceklerini yönelik bir başka soru üzerine de bu konuya sonuna kadar muhalefet edeceklerini ve gerekli her türlü yasal imkanı kullanacaklarını kaydetti.

  1 MAYIS KUTLAMALARI

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da 1 Mayısın barış ve kardeşlik duygularıyla kutlanması için parti olarak üzerlerine ne düşüyorsa yerine getirmeye hazır olduklarını söyledi. Vural, İstanbul'da yaşanan olayları dehşetle izlediklerini, Hükümetin işçilere karşı hoyratça davrandığını söyledi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı