Gündem Haberleri

  Adalet Bakanı İpek: Hiçbir meslek mensubunun suç işleme özgürlüğü yok

  ANKARA
  02.09.2015 - 01:08 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Kenan İpek, Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın İpek’e gözaltı kararı verilmesi ve bazı şirketlerinde arama yapılmasını nasıl değerlendirdiği sorusu üzerine, “Hiçbir meslek mensubunun suç işleme özgürlüğü yok. Bu bizim için de geçerli, medya mensupları için de geçerli. Eğer bir suç varsa gereği yapılacak, yoksa zaten yok. Bu açıdan bakmak lazım” dedi.

  Bakan İpek, yeni adli yıl açılışı dolayısıyla TBMM’de düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Koza İpek Holding’deki aramalara yönelik soru üzerine bunun Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir çalışma olduğunu, zamanı geldiğinde başsavcılığın açıklama yapacağını söyledi. İpek, hazırlık soruşturmasının gizli olduğunu belirterek, konu hakkında başka bir şey söylemeyeceğini söyledi. “Medyaya yönelik bir operasyon olarak algılandı. Sizin görüşünüz nedir?” sorusuna karşılık İpek, “Bekleyelim neticeyi. Çalışma devam ediyor. Belli bir aşamaya gelince açıklama yapılır” dedi. “Medya özgürlüğü anlamında ne düşünüyorsunuz? Medyanın bu şekilde baskı altına alındığı eleştirileri var” sorusu üzerine de İpek, “Hiçbir meslek mensubunun suç işleme özgürlüğü yok. Bu bizim için de geçerli, medya mensupları için de geçerli. Eğer bir suç varsa gereği yapılacak, yoksa zaten yok. Bu açıdan bakmak lazım” dedi. İpek, eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara’nın durumuna ilişkin soruya “Almanya’da olduklarına dair bilgi üzerine iadesiyle ilgili evrakı gönderdik. Evrak mahalline ulaştı, henüz dönüş olmadı, bekliyoruz” yanıtını verdi. Fetullah Gülen hakkındaki kırmızı bülten çalışmasının sorulması üzerine İpek, ilgili yakalama kararının Adalet Bakanlığı’na henüz intikal etmediğini belirtti.

  İSTİNAFLAR 1 OCAK’TA FAALİYETTE

  İpek, “Bölge adliye mahkemeleriyle ilgili çalışmaları bitirdik. İnşallah 1 Ocak 2016 tarihinde adli yargıda 15, idari yargıda 8 istinaf mahkemeleri faaliyete geçmiş olacak” açıklaması yaptı.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı