Gündem Haberleri

  Açlık öldürdü

  Soner KOCAER/ ANTALYA,(DHA)
  14.10.2003 - 02:02 | Son Güncelleme:

  Açlık ve susuzluktan bitap halde Manavgat Devlet Hastanesi getirilen ve teşhis konulup eve gönderilen bebek, bir hafta sonra Antalya Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken yolda canverdi.

  ANTALYA Devlet Hastanesi'ne önceki gece ölü halde gelen 1 kilo 800 gram ağırlığındaki bebek, doktorları şaşkına çevirdi. 1 yaşındaki Burhan'ın, açlık ve susuzluktan öldüğü belirlendi. Mersin'den bir süre önce eşi Erdal Çağlar ile Manavgat'a geldiklerini ve göçebe olarak çadırda yaşadıklarını söyleyen 27 yaşındaki Çiğdem Çağlar, ‘‘Eşim bizi bırakıp kaçınca ortada kaldık. Bebeğime mama bulamadım. Açlıktan benim de sütüm yoktu’’ diye ağladı.

  HASTANENİN İHMALİ Mİ

  Çiğdem Çağlar, minik Burhan'ı bir hafta önce Manavgat Devlet Hastanesi'ne götürdü. Yapılan muayenede bebeğin açlık ve susuzluktan güçsüz düştüğü belirlendi. Bu teşhis sonrası anne ve bebek hastaneden ayrıldı. Ancak Burhan bebek giderek kötüleşti. Anne Çiğdem Çağlar önceki akşam bebeğini Antalya Devlet Hastanesi'ne götürmek istedi, ancak minik Burhan yolda yaşamını yitirdi. Doktorlar, ölüm raporuna, 'Dehitretasyon' (Sıvı ve mineral kaybı), 'Sepsi' (Kana mikrop karışması) ve 'Malnitrasyon' (Sıvı kaybına bağlı aşırı zayıflama) notunu düştü.

  Bebeği bir hafta önce yatırmayan Manavgat Devlet Hastanesi'nin Başhekimi Dr. Rasim Kanar, bebekte beslenme bozukluğu saptandığını belirterek şunları söyledi: ‘‘O akşam görevli arkadaşımız, gerekli müdahaleyi yapmış. Bebeğin vücudunda açlık ve susuzluktan kaynaklanan bir güçsüzlük oluşmuş. Bu tür rahatsızlıkla gelen hastalar için hastane ortamında yapılabilecek birşey söz konusu değil. Bu nedenle doktor arkadaşımız anneye neler yapması gerektiğini söylemiş. Anne ve çocuk hastaneden ayrılmış.’’

  TEDAVİ YAPILMALIYDI

  İl Sağlık Müdürü Hüseyin Gül, bu konudan haberi olmadığını söyledi. Gül, ‘‘Bu tip durumlarda tabi ki tıbbi tedavi yapılmalı. Kaybettiği sıvı yerine konulup rahatsızlığın sebebi bulunmalı. Tıbbi bir işlem şart. Konuyu inceleteceğim, gerekirse soruşturma açarız’’ dedi.

  Doktor hatası var

  Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Pediatrik, Hemetolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Duran Canatan, Manavgat Devlet Hastanesi doktorlarının hatalı olduğunu belirterek şöyle dedi: ‘‘Uzman doktorun kontrolünden sonra konulacak tanı üzerine mutlaka yoğun bakım ünitesi olan bir tıp merkezine yönlendirilmesi gerekirdi. Mutlaka hastane ortamında tedavi edilmeliydi. Çocuğu ilk etapta evine gönderen doktorlar tıbbi anlamda hatalılar.’’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı