Gündem Haberleri

  Açlık grevleri Avrupa Parlamentosu'nda

  Hürriyet Haber
  13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nun yarın yapılacak ''acil konular'' oturumunda, Türkiye'deki cezaevlerinde devam eden açlık grevleri tartışılacak.

  AP'deki tüm siyasi grupların konuyla ilgili Türkiye'yi kınayan bir karar tasarısı hazırlamalarına rağmen, Başkanlık Divanı'nın sadece konu hakkında genel kurul ''acil konular'' oturumunda bir tartışma açılmasını kararlaştırdı. Başkanlık Divanı kararına göre, oturum sonrası bir karar tasarısı oylamaya sunulmayacak.

  AP Genel Kurul oturumunda yarın öğleden sonra yapılacak toplantıda, AP'ye üye parlamenterlerden sonra, AB Konseyi ve Komisyonu temsilcileri, konuyla ilgili görüşlerini açıklayacaklar.

  Türkiye'den uyarı

  Türkiye'nin AB Neznindeki Daimi Temsilcisi Nihat Akyol, AP'deki siyasi grupların karar tasarısı hazırlıkları üzerine dün harekete geçerek, AP'nin Türkiye raportörlerinden Avusturyalı Sosyalist parlamenter Hannes Swoboda'ya bir uyarı mektubu göndermişti.

  Akyol, mektubunda, F-tipi cezaevlerinin Avrupa standardında olduğunu hatırlatarak, bu konunun Türkiye'nin bir iç meselesi olduğunu belirtmiş ve AP'nin bu konuda olası bir karar tasarısı hazırlamasının Türk kamuoyunda yaratacağı rahatsızlığa dikkati çekmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı