Gündem Haberleri

  Açılış töreninde şiddetli rüzgar hareketliliği

  Oktay ENSARİ-Demet ÖZTÜRK/KAYSERİ, (DHA)
  05.06.2013 - 17:17 | Son Güncelleme:

  KAYSERİ Büyükşehir Belediyesi’nin ’Dünya Çevre Günü’ nedeniyle düzenlediği 30 milyon 160 bin TL’ye mal olacak Katı Atık Düzenli Depolama sahası temel atma töreni rüzgar ve yağış altında yapıldı. Görevliler protokol ve kürsünün bulunduğu çadırların uçmaması için çaba harcadı.

  Yaklaşık 4 bin metrekarelik alanda, 3 milyon 250 bin metrekarelik depola kapasitesi olan, Alman firması Strabag tarafından Dünya Bankasından sağlanan düşük kredi ile 1.5 yılda tamamlanacak Katı Atık Düzenleme sahasının açılışına gelen konuklar, kötü bir sürprizle karşılaştı. Aniden bastıran sağanak yağış ve rüzgar nedeniyle 250’ye yakın konuk, protokol çadırında ortalara doğru çekildi. Bu arada protokol, kürsü ve ikram çadırları uçma tehlikesi geçirince, çalışan ve yetkililer çadırların demir direklerini tutarak, önlem almaya çalıştı. Kürsüde konuşmasını kısa tutan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, "Çevreyi bozmamak, tahrip etmemek gerek. Katı atıkların depolanmasında yeni bir sistemin burada temelini rüzgar da, yağmur da olsa rahmet diyerek atıyoruz"’ dedi.

  Başkan Özhaseki daha sonra tesis yapımını üstlenen Alman firmasının inşaat şantiye binasında yaptığı konuşmada, "Kayseri’de katı atıkları daha önce ’vahşi depolama’ sistemi ile yapıyor, arıtma tesisinden elektrik üretiyorduk. Günlük 1000 ton katı atığın toplandığı Kayseri’de, Dünya Bankası’ndan 5 yıl ödemesiz çok düşük faizle kredi aldık. Bundan böyle Kayseri’de katı atıklar düzenli olarak depolanacak. Drenaj sistemi ile katı atıklardan akan sular arıtılacak" diye konuştu.

  Temel atma törenine protokol mensupları, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin yanı sıra ilçe belediye başkanları, belediye çalışanları katıldı.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı