GeriGündem 'Acil bütçe' açıklanıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Acil bütçe' açıklanıyor

'Acil bütçe' açıklanıyor
refid:15098836-spot ilişkili resim dosyası

İngiltere'de bugün açıklanacak acil bütçe ile ülke kamu harcamlarını büyük ölçüde azaltacak.

156 milyar sterlinle dev bütçe açığı bulunan İngiltere'de hükümet, bu yıl kamu harcamalarında 6,2 milyar sterlin kesinti yapmayı öngörüyor.

 

Maliye Bakanı George Osborne, BBC'ye yaptığı açıklamada, bugün kamuoyuna açıklayacağı bütçenin "zorlu ancak adil olacağını" söyledi. Ancak basında Osborne’un, vergi artışı gibi konularda açıklayacağı önlemlerle "son 30 yılın en sevilmeyen Maliye Bakanı olabileceği" yorumları yer aldı.

 

Ülkedeki bütçe açığını vergi artışları ve kamu harcamalarındaki kesintilerle azaltmayı planlayan İngiltere'nin yeni koalisyon hükümetinin,kamuoyunun tepkileriyle karşılaşabileceğine dikkat çekiliyor.

    

İngiliz basını ayrıca, hükümetin acil bütçesinin, muhalefetteki İşçi Partisinin yanı sıra koalisyon hükümetinin küçük ortağı Liberal Demokrat Parti'nin milletvekilleri tarafından da eleştirilebileceği yorumlarına yer veriyor. 

 

Ülkenin mali durumu, hükümetin karşı karşıya olduğu sorunların başında geliyor. İngiltere'de dev bütçe açığının yanı sıra yaklaşık 2,5 milyon işsiz bulunuyor.

 

İngiltere'de geçen hafta da, bankalar ve mali piyasaların denetlenmesiyle ilgili yeni düzenlemelere gidilmiş ve ülkedeki finans piyasalarının denetlenmesi yetkisinin büyük ölçüde Merkez Bankasına (BoE) verilmesine karar verilmişti.    

           

BALAYI DÖNEMİ BİTTİ

Guardian gazetesi ise, Maliye Bakanı George Osborne'un bütçede öngörülen vergi ve kesintilerle ilgili olarak yoğun bir muhalefetle karşılaştığını belirtti.

 

İş çevrelerinin, çocuklara yardım kuruluşlarının ve 6 milyon kamu çalışanını temsil eden sendikaların, 85 milyar sterlinlik yeni bütçede planlanan vergi artırımları, maaşların dondurulması ve kamu harcamalarının kesilmesi gibi tedbirlere tepki gösterdiğini kaydetti ve "hükümetin balayı dönemi bitti"yorumunu yaptı.

 

Independent gazetesi de, manşetinde, Maliye Bakanı'nın politikalarının"İngiltere'de 1970'lerden bu yana görülmemiş düzeyde bir işsizlik yaşanmasına neden olup olmayacağını" sordu. Gazetenin ekonomi editörü Sean O'Grady, yarın açıklanacak bütçenin İngiltere'nin, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana görülen en zorlu bütçesi olacağını belirtti.            

Yorumları Göster
Yorumları Gizle