GeriGündem Açıkhava'da 'çöl' sıcaklığı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Açıkhava'da 'çöl' sıcaklığı

İstanbul'u caz müziğin yaşam bulduğu önemli merkezlerden biri haline getiren 6. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, tam da İstanbul'u kasıp kavuran çöl sıcağına uygun bir konserle sanatseverlere veda ediyor.

Cazseverler 17 Temmuz akşamı Açıkhava Tiyatrosu'ndaki son konserde, hem müziği, hem de kendisi sıcacık bir sanatçıyı izleme olanağı bulacak. Ritmleri, Türk müzikseverlerin kulağına hiç de yabancı gelmeyen Aicha (Ayşe) adlı parçasıyla büyük bir çıkış yapan Cezayir asıllı Fransız şarkıcı Khaled.

Rachid Taha ile birlikte Cezayir kökenli 'rai' müziğin önemli temsilcilerinden biri olan Khaled, 16 kişilik topluluğuyla birlite sahne alacak.

Cezayir'in Oran kentinde doğan Hadj-Brahim Khaled, küçük yaşlarda, mesleğini belirlemişti. Sanatçı, hayran olduğu Elvis Presley ve Johny Holiday'in şarkılarını kız arkadaşlarına yüksek sesle söyleyerek gelecekteki yolunu henüz ilk öğrenimi sıralarında çizmiş. Okulu kırıp şarkı söylediği düğünlerde de sahne tecrübesi kazanmış.

Khaled, ilk 45'liğini henüz 16 yaşındayken çıkardı. 1986 yılında 26 yaşına geldiğinde Fransa'ya yerleşti. Bu ülke onun müzik yaşamında da belirleyici oldu.

Fransa'ya gittikten sonra ilk olarak pop -caz türündeki Kutche adlı albümünü çıkardı. Ama bu albüm pek ses getirmedi. Daha sonra ise Khaled'i dünyaya tanıtan Didi çıktı piyasaya. Bu albümle birlikte hem Khaled, hem de rai- groove müziği tanınmaya başlandı.

1993 tarihli N'ssi N'ssi'yi, 1996 tarihli Sahra albümü izledi. Bu albüm Khaled için gerçekten de bir dönüm noktası oldu. Rai müzikten reggae'ye, funk'tan flamenko'ya ve kalipso'ya uzanan ritmlere yer veren Khaled, albümünde hem geçmişinin hem de ülkesinin bütün tezatlarını müziğe döktü.

Khaled, ağırlıklı olarak, dünyanın en büyük çölünün adını taşıyan Sahra albümünden seçtiği parçaları seslendirecek İstanbul konserinde. Ülkesinin çıplak bozkırlarını, mucizevi vahalarını, altın rengi kumlarını ve günün her saatinde değişen manzarasını bu kez de İstanbullu müzikseverlere anlatacak.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle