Gündem Haberleri

  Açıkhava'da caz zirvesi

  Hürriyet Haber
  11.07.2001 - 14:09 | Son Güncelleme:

  Uluslararası İstanbul Caz Festivali kapsamında 12 Temmuz'da iki efsanevi caz sanatçısı Açıkhava Tiyatrosu'nda müzikseverlere seslenecek. Sarah Vaughan, Ella Fitzgerald gibi sanatçıların bayrağını taşıyan Dianne Reeves ve usta saksofoncu Wayne Shorter.

  İstanbul'un yaz gecelerini renklendiren caz festivali tüm heyecanıyla sürüyor. Yarın akşam Açıkhava Tiyatrosu'nun sahnesine arka arkaya iki ünlü sanatçı gelecek.

  Gecenin açılışını, Ella Fitzgerald, Carmen McRea ve Sarah Vaughan gibi efsane seslerin bayrağını taşıyan Dianne Reeves yapacak. Sanatçı, Sarah Vaughan'a ithaf ettiği son albümü The Calling: Celebrating Sarah Vaughan'dan parçalar seslendirecek. Aynı gece caz klasiklerini Reeves'in büyülü sesinden dinleme olanağı da bulacak müzikseverler. Üstüne üstlük Reeves'in doğaçlamadaki ustalığına yakından tanık olmak da cabası.

  Ardından bir başka dev müzisyen, Wayne Shorter sahneyi devralacak. Caz tarihinin en önemli saksofon sanatçılarından biri olan Wayne Shorter, kırk yıllık müzik kariyerinden süzülüp gelen birikimiyle seslenecek İstanbul seyircisine.

  Efsanevi Weather Report grubunun kurucusu olan Shorter, Joni Mitchell, Steely Dan, Joe Zawinul, Herbie Hancock gibi isimlerle birlikte çalıştı. Hem solo çalışmaları hem de Waether Report'la birlikte ürettikleri ile jazz, rock, elektronik ve klasik müzikten ilham alan yepyeni bir sentezin doğuşuna ön ayak oldu. Üç Grammy'ye ve sayısız dinleyici ödüllerine layık görülen Shorter, popüler ve yenilikçi akımları da katıştırdığı müziğiyle kuşkusuz caz sahnesinin yaşayan efsanesi. 

  Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi


  Saat: 20.30


  Bilet Fiyatları: 25.000.000, 20.000.000, 15.000.000, 10.000.000.-TL


  www.biletix.com

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı