GeriGündem Açıkhava konserlerine sigara yasağı geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Açıkhava konserlerine sigara yasağı geliyor

Açıkhava konserlerine sigara yasağı geliyor
refid:3855008 ilişkili resim dosyası

TBMM Sağlık Komisyonu, sigara yasağı teklifine "Açıkhavada yapılan her türlü kültür, sanat, eğlence faaliyetlerinin seyir yerleri"ni de ekledi.

Teklif, Adalet Komisyonu ve Genel Kurul’da kabul görürse, Rumelihisarı, Anadoluhisarı ve Aspendos’taki kültürel ve sanatsal etkinliklerde sigara içilmeyen koltuklar olacak. Sağlık Komisyonu’nda kabul edilen teklife göre bazı sigara yasakları özetle şöyle:

ARACINDA İÇENE 50 YTL

Resmi araç sürücüleri ile araçlarında tütün ürünleri tüketmeyen bir başkasının bulunması halinde, özel araç sürücüleri, araç kullandıkları sürece tütün ürünleri kullanamayacaklar. Teklif bu şekilde yasağı delene 50 YTL ceza öngörüyor.

ÜNİFORMALI İÇEMEYECEK

Polis, asker ve zabıta, üniformayla sigara içemeyecek. Yasağa aykırı hareket eden kişi disiplin amiri tarafından 100 YTL para cezasına çarptırılacak.

ÇOCUĞA SATANA HAPİS

Tütün ürünlerini 18 yaşın altındakilere satan ya da tüketimine sunanlar ile kamu binalarında sigara içimini engelleyici önlem almayan yetkili kamu görevlisine altı aydan bir yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

OTELLERDE DE YASAK

Okul, hastane, ibadethane binaları ve bahçeleri ile karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu taşıma araçlarında sigara içilmeyecek. Kamu hizmet binaları, lokanta, kahvehane, birahane gibi eğlence yerleri ile otellerde, demiryolu taşıma araçları ve denizyolu taşıma araçlarının güvertelerinde sigara içmek için özel bölümler oluşturulacak.

MARKETTE POŞETE

Tütün ürünleri market rafları gibi tüketicinin doğrudan ulaşabileceği ve çocukların bizzat alabilecekleri şekilde takdim ve teşhir edilemeyecek. Tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlara çocuklar giremeyecek.

SPONSOR OLAMAYACAK

Tütün ürünlerinin ve üretici firmaların isim, markaları kullanılarak reklamı yapılamayacak. Bu ürünlerin kullanılmasını özendiren veya teşvik eden kampanyalar düzenlenemeyecek. Tütün ürünleri üreten ve pazarlamasını yapan şirketler her ne surette olursa olsun hiçbir etkinliğe şirket isimlerini, amblemlerini veya ürünlerinin marka ya da işaretlerini kullanarak destek olamayacaklar.

Milletvekilinden sigaraya veda şiiri

CHP Ordu Milletvekili Sami Tandoğdu TBMM Sağlık Komisyonu’na sigarayla ilişkisini şiirle anlattı. Sigarasız da yaşandığını anlatan şiir diğer vekiller tarafından gülümsenerek dinlendi. İşte Tandoğdu’nun "Sensiz de Yaşarım" şiiri:

Bir de yağmur yağıyor şimdi/Ben de fitil gibi sarhoşum/Seni hatırlamışım da yollara düşmüşüm/ ağlamışım/Ben o eski çılgın çocuk değilim artık/Kolum kanadım kırılmış/amma neden sonra anladım/ sensiz de yaşanırmış.

Sigara en iyi birderbire bırakılıyor

İNGİLTERE’de yapılan bir araştırma, sigarayı birden bire bırakma girişiminin, planlayarak bırakma girişimlerinden daha çok etkili olduğunu gösterdi. Londra Üniversitesi bilim adamlarının 1900’den fazla sigara içen ya da bırakmış kişi arasında yaptıkları araştırma sonuçları British Medical Journal dergisinde yayınlandı. Araştırmada sigarayı birdenbire bırakan tiryakilerin üçte ikisinin en az 6 ay başarılı olduğu görüldü. Ayrıntılı plan yaparak bırakanlarda aynı başarı oranı yüzde 50 çıktı. Araştırmacılar bunun nedenini, planlayarak bırakmaya çalışanların "daha az kararlı" olmalarına bağlıyorlar. Araştırmanın lideri Robert West, "Bu sonuçlar, herkese planlamadan bırakmalarını öneriyoruz anlamına gelmiyor. Ancak bize sigarayı bırakmak isteyenin düşünce yapısı hakkında fikir veriyor" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle