Gündem Haberleri

  Açıkca taraf oldu davaya giremez

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  20.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM’den 1 günde geçen Yargıtay ve Danıştay’ı yeniden yapılandıran yasanın iptali için açacakları davada, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle reddi hâkim isteminde bulunacaklarını açıkladı.

  Hamzaçebi, şu değerlendirmeyi yaptı:

  Görüşünü açıkladı

  Hâkimler önlerine gelebilecek davayla ilgili olarak fikir beyan edemezler. Oysa Sayın Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, daha tasarı aşamasında bu düzenlemenin ‘reform’ olduğunu ifade etti. Daha ileri giderek, Yargıtay ve Danıştay’ın iş yükünün fazlalığı nedeniyle, ‘Yüksek yargı yıllardır uyuyor’ değerlendirmesi yaptı. Bu yüksek yargıyı rencide etmenin ötesinde çıkan yasayla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın açıkça taraf olduğunun göstergesidir. ‘İhsas-ı rey’ dir. Bu yüzden açacağımız davaya giremez, girmemelidir. Sayın Kılıç yönünden reddi hâkim talebinde bulunacağız. Dava dilekçemizi hazırlıyoruz. Bu hafta dilekçe hazır olur. En geç ondan sonraki hafta yasanın iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız.

  2’nci kez olacak

  1989 yılında 2’nci türban davasında, dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden hakkında reddi hâkim isteminde bulunulmuştu. Yüksek Mahkeme, bu isteği oybirliği ile geri çevirmişti. Ancak, buna rağmen Özden bu davaya girmemişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı