Gündem Haberleri

  Açık yürekle söylüyorum AB'nin eleştirileri doğru

  Hürriyet Haber
  14.11.2001 - 01:53 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, AB'nin Türkiye'ye ilişkin ilerleme raporunda yer alan insan hakları ve demokrasi açısından eleştirilerin doğru olduğunu söyledi.

  AB'nin Türkiye'ye ilişkin ilerleme raporunu değerlendiren Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, AB'nin insan hakları ve demokrasi açısından yaptığı eleştirilerin doğru olduğunu söyledi. Yılmaz, ‘‘Eleştirilerin önemli bir kısmı, açık yüreklilikle söylüyorum ki, maalesef doğrudur. Yapmamız gereken her şey bu ülke insanının hakkıdır onurudur ve ülkemizin esenliği içindir’’ dedi. Yılmaz'ın ön değerlendirmeleri şöyle:

  ÖZENLİ VE OBJEKTİF

  Rapor mümkün olduğunca objektif verilere dayandırılmıştır. Siyasi kriterler bağlamında kaydettiğimiz ilerlemelere kapsamlı şekilde yer verilmiş. Gelişme trendini gölgeleyen münferit olayları ise yakından izliyor ve hükümet olarak gereken tedbirleri alıyoruz.

  KIBRIS VE AGSP

  Bu sorunların çözümü tek başına Türkiye'den beklenemez. AB'nin her iki konuda çözümü kolaylaştırıcı ve teşvik edici bir yaklaşım sergilemesi gerekir.

  UYUM YASALARI

  Bunların bir an önce çıkarılması ve yaşama geçirilmesi konusunda hükümetimiz de aynı düşüncededir. Türkiye, AB'ye uyum yolunda başta Anayasa değişiklikleri olmak üzere bazı önemli adımlar atmış olmakla birlikte henüz Kopenhag siyasi kriterleri tam olarak karşılanabilmiş değildir.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı