Gündem Haberleri

  Açık Öğretimlilere ek sınav müjdesi

  A.A
  09.08.2006 - 11:16 | Son Güncelleme:

  Mili Eğitim Bakanlığı (MEB), mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla Açık Öğretim ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencilerine, 27 Ağustosta ek sınav hakkı tanıdı.

  MEB'den alınan bilgiye göre, Açık Öğretim ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileriyle ilgili yürütülen iş ve işlemlerin bu yıldan itibaren internet üzerinden yapılması nedeniyle, kayıt yenileme, yeni kayıt, ders seçme ve ders kitaplarının posta ile öğrenci adreslerine gönderilmesi sırasında teknik nedenler yüzünden sorunlar yaşandı.

  Son günlerde kamuoyunda bu sorunlar nedeniyle öğrencilerin hak kaybına uğrayacakları gibi gerçek dışı beyan ve yorumların yer aldığını belirten yetkililer, bu konudaki teknik sorunlar giderilmeye çalışılırken, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, öğrencilerin mağdur olmaması için ek sınav yapılması yönünde de karar aldığını bildirdiler.

  Ek sınav kararında, Açık Öğretim ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinden 2006 ÖSS'yi kazanan, ancak 2. dönem sınavları sonucunda okullarından mezun olamayanların durumunun da etkili olduğu belirtildi.

  KİMLER YARARLANACAK?

  27 Ağustos 2006 tarihinde gerçekleştirilecek ek sınavdan yararlanacak Açık Öğretim ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri şöyle belirlendi:

  -2005-2006 eğitim öğretim yılı 2. dönemi itibariyle öğrencilik durumu aktif veya donuk olanlar.

  -Açık Öğretim Lisesi Genel Lise programına kayıtlı olup, en az 5 dönem veya üzerinde eğitim görmüş olanlar.
  -Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtlı olup, en az 6 dönem veya üzerinde eğitim görmüş ve yüzyüze eğitim ile stajını tamamlayanlar.

  -Lise ara sınıfı öğrencisi olarak Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıran ve Mesleki Açık Öğretim Lisesinde en az bir kez sınava girmiş olup, tasdiknamesinde alacağı meslek dersi olmayan ve stajını tamamlamış olanlar.

  -Lise ara sınıflarından ayrılarak, Açık Öğretim Lisesi Genel Lise programına kayıt yaptıran ve Açık Öğretim Lisesinde en az bir kez sınava girmiş olup, 2005-2006 öğretim yılının 1 veya 2. döneminde öğrenim görmüş olanlar.

  -Mezun olabilmesi için bir dönemde alabileceği en fazla 40 kredi veya daha az kredi eksiği bulunanlar.

  BAŞVURULAR BUGÜN BAŞLADI

  Bu şartları taşıyan ve sınava katılmak isteyen Açık Öğretim ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri, bugünden itibaren 81 ilde bulunan ve isimleri “www.aol.meb.gov.tr” adresinde yayımlanan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerine başvuracak.

  11 Ağustos Cuma günü sona erecek sınav başvuruları sırasında, öğrencilerden 20 YTL sınav ücreti alınacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı