Gündem Haberleri

  Açık ilköğretime başvuruda yarın son gün

  Hürriyet Haber
  17.07.2001 - 10:37 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanlığı Açık İlköğretimOkulu'na 2001-2002 öğretim yılı için kayıt başvuruları, yarın sona erecek.

  Açık ilköğretim, çeşitli nedenlerle temel eğitimini yarıda bırakmış, okula gidememiş ya da temel eğitim süresinin 8 yıla çıkarılması dolayısıyla ''ilkokul mezunu'' durumunda olanlara, ilköğretim mezunu olma fırsatı sağlıyor.

  Açık İlköğretim Okulu'na, şu durumdakiler başvurabiliyor:

   İlkokul mezunu olanlar,Ortaokulun 1, 2 ve 3. sınıflarından ayrılanlar,İlköğretim okullarının 5. sınıfını bitirip 6, 7 ve 8. sınıflarından ayrılanlar,Ortaokul dışardan bitirme sınavlarından ayrılanlar, Yetişkinler II. kademe eğitimini bitirenler,Yetiştirici ve tamamlayıcı temel eğitim B kursunu bitirenler,Yurtdışında öğrenim görüp, ilköğretim okullarının 6, 7 ve 8. sınıflarına denklik yaptıranlar.

  Bedensel engelliler, tutuklu veya hükümlüler, askerliğini yapmaktaolanlar, çalışanlar ve ev hanımları da bu koşullardan birini taşıyorlarsa Açık İlköğretim Okulu'na başvurabilecekler.

  Açık ilköğretime başvurabilmek için 15 yaşından gün almış olmak gerekiyor.

  BAŞVURU BELGELERİ

  Başvurular, her ilde bulunan Eğitim Teknolojileri-Araçları ve Hizmet İçi Eğitim Müdürlüğü'ndeki (eski adıyla Eğitim Araçları ve Donatım Merkezi Müdürlüğü) öğrenci bürolarına yapılabilecek.

  Başvuracak adaylardan öğrenim belgesi (aslı), nüfus cüzdanı fotokopisi (onaylı) ve 1 adet vesikalık fotoğraf isteniyor. Adayların ayrıca, öğrenci bürolarından optik başvuru formu ve öğrenci dosyası alarak, doldurup teslim etmeleri gerekiyor.

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı