GeriGündem 'Açık içki' nerede yasak nerede serbest
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Açık içki' nerede yasak nerede serbest

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkanı Kazım Çalışkan, tütün ve alkol üretimini yeniden düzenleyen 5752 sayılı kanunla, restorant, bar ve gece kulüplerinde 'açık içki' satışının yasaklanmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

Çalışkan, AA'ya yaptığı açıklamada, yürürlüğe yeni girecek söz konusu kanunla, açık içki satışlarının, sadece bu konuda 'işletme ruhsatı bulunmayan' mahalle bakkalı ve büfelerde yasaklandığını söyledi.

Onun dışında açık içki satışı için, zaten yetki belgesi bulunan restorant, bar ve gece kulüplerinin; şimdi olduğu gibi, bundan sonra da açık içki satmaya devam edeceğini belirten Çalışkan, yeni düzenlemede bu tür faaliyetler için, işletmelerin 'TAPDK'dan yetki belgesi alması' koşulu arandığına dikkati çekti.

TAPDK'DAN YETKİ BELGESİ ŞARTI

Yetki belgesi olmadığı halde, açık içki satışı veya sunumu yapanlar ile içkilerin ambalajlarını bozarak, bölmek suretiyle satanlara; kanun uyarınca “bin ile 10 bin lira” arasında idari para cezası uygulanacağına işaret eden Çalışkan, şöyle devam etti:
“Zaten bu madde, (yetkili olmadıkları halde) diye başlıyor. Dolayısıyla düzenleme sadece yetkili olmayanlara ilişkin bir cezai düzenleme niteliğinde. Yani açık içki satışına yetkili değilse, yetkili değilken içkiyi açarak satıyorsa, buna ceza uygulanacak.

Türkiye'deki tüm restorant, gece kulübü ve barlar içki servisi yapılan yerler. Bu yerler, zaten bizden izin almak zorunda. Hepsinin de izin belgeleri, ruhsatları var. Bunlarda sorun yok. Bu tür yerler, bundan sonra da istedikleri gibi kadehle içki satabilir. Öyle (bir duble rakı dönemi kapanıyor) gibi bir şey sözkonusu değil. Aynı şekilde bunlar, istedikleri gibi kokteyl yapabilir, bunlarda hiçbir sıkıntı yok.

Buradaki kısıtlama; yasak olduğu halde mahallelerde, bakkallarda, büfelerde, hemen arkaya sandalye veya tabure atıp içki servisi yapan kişilere yönelik.”

BAKKALA, SİGARA, İÇKİ SİPARİŞİ VERİLEBİLECEK

TAPDK Başkanı, yeni düzenlemenin ardından, bakkaldan, marketten, büfeden 'içki ve sigara istenemeyecek' şeklinde bir değerlendirmede bulunmanın da yanlış olacağını vurguladı.

Buradaki yasağın, daha çok elektronik ticareti kapsadığını ifade eden Çalışkan, bu konuya da şu şekilde açıklama getirdi:
“Yeni düzenleme, TAPDK'dan izin almadan, telefon, faks ve diğer elektronik ticaret araçlarını kullanarak, kanuna aykırı şekilde davrananlara yönelik. Kişi telefonla bir satış sistemi kurmuş veya elektronik yoldan e-mail ile satış yapıyor. İşte bu tür yerler; bizden izin almadan, ruhsat almadan, bu yollarla içki ve sigara satışı yapamayacak. Bu tür kuruluşlar, bize gelecekler, ruhsat alacaklar, ondan sonra düzenlemeye uygun olarak satış yapabilecekler.
Yoksa, bakkaldan, marketten, büfeden içki ve sigara istenmeyecek gibi bir değerlendirme yanlış. Buralardan sigara da içki de istenebilir. Telefonla da sipariş verilebilir. Yeni düzenleme, onlara ilişkin bir düzenleme değil.”

BALAYI ÇİFTLERİNE HEDİYE İÇKİYE YASAK YOK

Bu arada yeni kanunla ilgili “sahnedeki sanatçıya şampanya gönderilemeyecek, balayı çiftlerine hediye olarak alkollü içki verilemeyecek” şeklinde değerlendirmelerde bulunulduğunu hatırlatan Çalışkan, bunun da çok yanlış bir tespit olduğunu söyledi.

Kanunda sadece alkollü içkiler ve sigaraların bahislere ve kura çekilişlerine konu edilememesinin öngörüldüğünü kaydeden TAPDK Başkanı, şöyle konuştu:
“Örneğin, tombola oynatıp karşılığında sigara ve içki verilemeyecek. Ya da marketlerde müşteriler arasındaki çekilişlerle içki ve sigara dağıtılamayacak. Onun dışında otel, balayı çiftine niye içki ikram edemesin, hediye edemesin? Niye sahnedeki sanatçıya şampanya gönderilemesin? Sanatçıya gönderilen şampanya gönderenin hesabına yazılıyor, oteldeki içki de otelin hesabına yazılıyor, bundan bize ne? Bunlar, hiçbir şekilde dayanağı olmayan iddialar.”

CEZA YÖNETMELİĞİ ÇIKARILACAK

Çalışkan ayrıca söz konusu kanundaki cezai düzenlemeler ile ilgili, bir yönetmelik taslağı üzerinde çalıştıklarını bildirdi.
Gerek bu taslak gerekse diğer düzenlemelerde sektörün görüşlerin aldıklarını belirten Çalışkan, “Biz bunlara değinmeyi bile düşünmüyorduk ama bu tür haberlerden sonra, gerekirse yönetmelikte bu maddeleri açıkça yazarız” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle