Gündem Haberleri

  Acı çekmeyen acısını çeker

  Hürriyet Haber
  12.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Güney Kore’den korkunç iddia: Kuzey Kore lideri Kim Jong-il’in ölümünün ardından düzenlenen törenlere katılmayanlar, katılıp da ağlamayanlar ve de yeterince acı çekmeyenler çalışma kamplarına gönderiliyor.

  GÜNEY Kore’nin başkenti Seul merkezli Daily NK gazetesinin Kuzey Hamkyung ilinden bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, geçen ay ölen Kuzey Kore lideri Kim Jong-il’in ardından yeterince yas tutmayanlar en az altı ay zorunlu çalışmaya tabi tutulacak. Aynı kaynak, ülkedeki hanedan sistemini eleştirenlerin de “yeniden eğitim” kamplarına ya da ailelerinden koparılıp uzak kırsal bölgelere gönderileceğini söyledi.

  KIM JONG IL'IN CENAZE TÖRENİNDEN KARELER / FOTO GALERİ

  Yas değerlendirildi

  Daily NK’ya göre, ülkede her kesimden insanın katıldığı “yas değerlendirme toplantıları” 29 Aralık’ta başlayıp 8 Ocak’ta sona erdi. Bunun yanı sıra Kuzey Koreli yetkililerin yeni lider Kim Jong-un’u “idolleştirmek” için yoğun kampanyaya başladığı, sabah 7’den akşam 7’ye kadar araç hoparlörlerinden “yeni liderin yüceliğinin” haykırıldığı da iddia ediliyor. Fabrikalarda, okullarda, dernek ve kurumlarda insanların Kim Jong-il’in “büyüklüğünün” anlatıldığı toplantılardan bitap düştüğü belirtiliyor.

  ‘Vur’ emri var

  Gizli kaynak ülkeyi terk etmeye çalışanların dışarıda kurulan halk mahkemelerinde yargılandığını hatta haklarında “vur” emri verildiğini anlattı. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı