Gündem Haberleri

  Acemi fidyeciler ucuz kurtuldu

  Hürriyet Haber
  04.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Üç fidyeci, sekiz yaşındaki B.Ö'yü okulundan kaçırıp, ailesinden 'kulağını keseriz' tehdidiyle beş milyar istemişti. Polisten korktukları için rehinelerini üç saat sonra serbest bırakan fidyecilerin cezası iyi halleri gözönüne alınarak indirildi. Tutuklu kaldıkları süre cezalarına sayılarak serbest bırakıldılar.

  İlkokul öğrencisi B. Ö'yü (8), Şirinevler'den kaçırıp beş milyar lira fidye isteyen, korktukları için parayı almadan serbest bırakan üç fidyeci önce 15'er yıl hapis cezasına mahkum oldu. Ardından eylemin tam olarak gerçekleşmemesi dikkate alınarak cezaları beş yıla indirildi. Mahkeme sürecindeki iyi halleri ve tutuklu kaldıkları süre gözönüne alınarak tahliye edildi.

  Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasında sanıklar Cafer Aslan, Gani Aslan ve Hüseyin Bayram hazır bulunurken, mağdur B.Ö ve babası Kenan Özyurt duruşmaya katılmadı.

  Savcılığın hazırladığı iddianameye göre, Kenan Özyurt'un marketinde çalışan Cafer Aslan, kısa yoldan zengin olma düşüyle patronunun oğlunu kaçırma işini organize etti. Yakını Gani Aslan ve arkadaşı Hüseyin Bayram'la 6 mart günü planını gerçekleştirmeyi denedi. Hürriyet İlköğretim Okulu'na giderek B.Ö'nün öğretmenine 'Ablası dışarıda, kendisine bir şey söylemek istiyor' dedi ve sınıftan çıkardığı çocuğu kaçırarak evine götürdü. Arkadaşı Hüseyin Bayram, çocuğun babası Kenan Özyurt'u marketten arayarak kendisini yasadışı MLKP örgütü militanı olarak tanıttı. B.Ö'nün beş milyar lira fidye karşılığı serbest bırakılacağı, polise haber vermesi halinde kulağının kesileceğini söyledi. Telefonla konuşurken, karşı taraftan gelen telsiz sesini farkeden üç fidyeci paniğe kapılarak B.Ö'yü Güneşli'de serbest bıraktı. Cafer Aslan çocuğu bir taksiye bindirerek evine götürdü, yoldan geçerken rastladığını iddia etti. Davanın önceki duruşmalarında Gani Aslan iddianamedeki suçlamaları kabul etmiş, Cafer Aslan ve Hüseyin Bayram ise poliste işkence gördükleri için suçu üstlenmek zorunda kaldıklarını belirtmişlerdi.

  Haklarında 20 yıla kadar hapis cezası istenen üç sanığa mahkeme heyeti önce 15 yıl hapis cezası verdi. Sanıkların amacına ulaşamadığını dikkate alan hakim, cezayı beş yıla indirdi. İyi hal ve tutuklu olarak yattıkları süre gözönüne alınan sanıklar daha sonra tahliye edildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı