Gündem Haberleri

  Acele mahkûm aranıyor

  Hürriyet Haber
  30.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cezaevlerinden tahliyeler, Adalet Bakanlığı'nı 1 trilyon 200 milyar liralık iaşe bedelinden kurtardı. Ancak Tarım Açık cezaevlerini fena vurdu.

  Edirne Tarım Açık Cezaevi'ndeki 200 hükümlüden 180'i tahliye olunca, kalan 20 kişi işlere yetişemez hale geldi. Tarla ve işlemedeki işler durdu.

  ŞARTLI Tahliye Yasası'ndan yaklaşık 40 bin mahkûmun yararlanacak olması nedeniyle Adalet Bakanlığı her ay en az 1 trilyon 200 milyar lira iade bedeli ayırmaktan kurtuldu. Ancak tahliyeler yüzünden kapanan işyurtları nedeniyle bir yönüyle de gelir kaybına uğradı. Özellikle tahliyeler, Tarım Açık Cezaevleri'ni vurdu.

  200 hükümlüden 180'inin tahliye edildiği Edirne Tarım Açık Cezaevi'nde kalan 20 hükümlü, buradaki küçük ve büyükbaş hayvanların bakımını yapamaz, işletmelerde üretimi sürdüremez, tarlalardaki işleri yapamaz oldu. Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı, cezaevine acele olarak 40 hükümlü gönderilmesi için Adalet Bakanlığı'na başvurdu. Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Ali Şanver, Tarım Açık Cezaevi'nde hayvancılık ve tarım ürünleri işletme bölümlerinin olduğunu ve buradaki çalışmaların hükümlüler tarafından yürütüldüğünü hatırlattı. Şanver, ‘‘Şartlı Tahliye Yasası'ndan önce cezaevinde 200 hükümlü kalıyordu. Yasa ile birlikte 180 hükümlü tahliye oldu. Şu anda cezaevinde 20 hükümlü bulunuyor. Bu hükümlü sayısı ile işletmelerin yürütülmesi mümkün olmuyor. Tahliyelerden sonra hükümlüleri korumakla görevli infaz koruma memurlarını bu alanlarda görevlendirdik’’ dedi. Adalet Bakanlığı'na başvurarak çeşitli cezaevlerinden Edirne Tarım Açık Cezaevi'ne hükümlü sevk edilmesi için talepte bulunduklarını kaydeden Şanver, ‘‘Bu talebimizin en kısa sürede yerine geleceğine iniyorum. Kurban Bayramı için yetiştirdiğimiz 200'ün üzerinde kurbanlık hayvan var. Bunların bakımı yapılması gerekiyor’’ diye konuştu.

  Adalet Bakanlığı, şu anda mahkûm başına 3 öğün yemek karşılığında 800 bin lira ‘İaşe bedeli’ veriyor. Üç öğün değil, bir öğün yemek çıkarmaya yetmeyen bu paranın 2001 yılında, asgari 1 milyon liraya çıkarılabileceği belirtiliyor. Bu durumda, 40 bin mahkûmun affıyla bakanlık, her ay 1 trilyon 200 milyar ‘İaşe bedeli’ ayırmaktan kurtulacak. Bakanlık yetkilileri, mahkûm sayısının azalması ile cezaevlerindeki yemek kalitesinin de yükselebileceğini kaydettiler.

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İşyurtları Kurumu Bütçesi'ne Hazine tarafından Eylül 2000 sonu itibarıyla ödenmesi gereken 8 trilyon 330 milyar 902 milyon 139 bin liranın aktarılmasını istemişti. ‘‘İaşe bedellerinin’’ artırılmasını da isteyen Türk, ‘‘Sadece bu paranın aktarılması bile önemli bir ölçüde katkı sağlayacaktır’’ demişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı