Gündem Haberleri

  Acarİstanbul’da İsmet Acar’ın istediği oldu

  Orhan SAAT/İSTANBUL
  27.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Acarİstanbul projesi için, 2003 yılında alınan ön izni iptal eden Orman Bakanlığı’nın bu kararı mahkemeden döndü.

  İstanbul 4’üncü Bölge İdare Mahkemesi İsmet Acar’ın açtığı dava sonucunda bakanlığın uygulamasına karşı, yürütmeyi durdurma kararı aldı. Mahkeme, Acarlar’ın daha önce alınan ön iznin geçerli olduğu yönünde karar verdi. Acar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Acar, Acaristanbul ile ilgili yapılaşma için ön iznin ardından kesin izin alabilmek için Orman Bakanlığı’na müracaat etmiş, ancak bu talep reddedilmişti. İsmet Acar, bunun üzerine İdare Mahkemeye yürütmenin durdurulması için dava açmıştı. 4. İdare Mahkemesi önceki gün görülen duruşma ile davayı karara bağladı. Kararda, "Kesin izin" verilmeyen Acaristanbul’un bulunduğu Serdaroğlu Ormanı için, Acar İnşaat A.Ş tarafından 2001 yılında ön izin talebinde bulunduğuna dikkat çekildi. Kabul edilen bu talep doğrultusunda 1/5000 ölçekli harita hazırlanarak ağaç ve rölöve planı yapıldığı ve planın Orman İdaresi ve Orman Mühendisleri Odası’nca da onaylandığı kaydedildi.

  BAKAN PEPE: MAHKE KARARI NİHAİ DEĞİL

  Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, “İstanbul 4'üncü Bölge İdare Mahkemesinin bakanlığımızın, 'Acaristanbul Projesi' için 2003 yılında alınan ön izni iptal etmesi hakkında verdiği karar, nihai bir karar değil, yürütmeyi durdurma kararıdır” dedi.

  Bakan Pepe, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün ile Kocaeli milletvekilleri Muzaffer Baştopçu, Fikri Işık, Eyüp Ayar ve Sibel Gönül ile Kocaeli Adliyesi'nde İl Seçim Kurulu Başkanı Fazlı Aksoy'un odasına girerek bir süre görüştü.

  Daha sonra Bakan Pepe, İl Seçim Kurulu Başkanı Aksoy'dan, beraberindeki milletvekilleri de İl Seçim Kurulunun diğer üyelerinden mazbatalarını aldı.

  Pepe, burada yaptığı açıklamada, TBMM'de Kocaeli'yi dördüncü kez temsil etme imkanı yakaladığını anımsatarak, Kocaelililere hizmet etmekten hep gurur duyduğunu, bundan sonra da şeref ve iftiharla görevini sürdüreceğini söyledi.

  Buradan AK Parti İl Merkezine giden Pepe, İl Başkanı Necdet Eksen ile İl ve Merkez İlçe yöneticilerine seçim sürecindeki çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

  Pepe, Eksen'i ziyareti sırasında sigara içmek isteyen milletvekili Muzaffer Baştopçu'dan sigara içmemesini rica etti. Pepe, Baştopçu'nun “Ama bu sigara değil puro” diyerek itirazı üzerine, odadakilerin 'içmesi' ya da 'içmemesi' yönünde oylamasını istedi. Baştopçu, oylamayı kaybetti.

  'ACARİSTANBUL PROJESİ' İLE İLGİLİ MAHKEME KARARI

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Pepe, bir soru üzerine Acarİstanbul Projesi için 2003 yılında alınan ön izni iptal eden Çevre ve Orman Bakanlığının kararına, İstanbul 4'üncü Bölge İdare Mahkemesince önceki gün verilen yürütmeyi durdurma kararını değerlendirdi.

  “Bu kesin bir karar değil, bu kararın kendi içinde birtakım çelişkiler olduğunu da görüyoruz” diyen Pepe, şöyle konuştu:

  “Arkadaşlarımız kararı veren İstanbul 4. Bölge İdare Mahkemesinden kararın içindeki çelişkilerin izahıyla ilgili bir açıklama istedi hem de bir üst mahkemeye itirazda bulundu.

  İşin enteresan tarafı, burada Danıştay kararıyla mahkeme kararının çeliştiğini görüyoruz. İstanbul 4'üncü Bölge İdare Mahkemesinin bakanlığımızın, 'Acarİstanbul Projesi' için 2003 yılında alınan ön izni iptal etmesi hakkında verdiği karar nihai bir karar değil, yürütmeyi durdurma kararıdır. Ankara'dan konunun uzmanı arkadaşlarımızla görüştük, üst mahkemelere yaptığımız itirazların neticesini bekliyoruz. Şu aşamada söyleyebileceklerim bunlardır.”

  Pepe, bir gazetecinin eski CHP Kocaeli Milletvekili Sefa Sirmen ile süregelen ve Sirmen'in dokunulmazlığı nedeniyle askıya alınan davalar bulunduğu hatırlatması ve sürecin devam edip etmeyeceğini sorması üzerine, “Dokunulmazlığı kalktıysa adama dokunurlar” dedi.

  Bakan Pepe, daha sonra partisinin bazı ilçe başkanlıklarını ziyaret etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı