Gündem Haberleri

  'Aç insana laiklik diyerek gittiğinizde sonuç alamıyorsunuz'

  Hakan TÜRKTAN/ESKİŞEHİR, (DHA)
  15.07.2007 - 15:36 | Son Güncelleme:

  DEMOKRATİK Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, siyasette farklıklara gidilmesi gerektiğini belirtirken, “Karnı aç insanlara ‘laiklik' diyerek gittiğinizde sonuç alamıyorsunuz” dedi.

  Anemon Otel'de basın toplantısı düzenleyen DSP lideri Zeki Sezer, son 4.5 yılda Türkiye'de işsizliğin arttığını ve terör olaylarının tırmandığını öne sürdü. Terörün Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünü ciddi ölçüde tehdit ettiğini anlatan Sezer, “Bölücü terörle canımız yanmaya devam ediyor. Bizim dönemimizde bitirilen terör yeniden hortladı. Hergün birkaç Mehmetçiğimizi ne yazık ki şehit veriyoruz. Terör artık dış destekleriyle de Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünün ciddi şekilde tehdit altına alınmasına sebep oluyor. Başbakan bir süre önce Eskişehir’e geldi ve burada ‘Terörle yaşamaya alışmalıyız' diye buyurdu. Kusura bakmasın Başbakan, bu millet terörle yaşayama alışamaz. İnanıyorum ki terörle yaşamaya alışmalıyız diyen Başbakan’a da alışamaz. Bir hafta sonra terörle birlikte yaşamak zorundayız demeyen bir başbakan seçilecektir” diye konuştu.

  Başbakan Erdoğan'ın seçimlerden sonra muhalefet partileri ile görüşebileceğini açıkladığını söyleyen Zeki Sezer, “Sayın Başbakan ‘Seçimden sonra birkaç cumhurbaşkanı adayıyla muhalefet partilerini dolaşabilirim' dedi. Yani iktidara geldi, sizin oyunuzu aldı, çoğunluğu sağladı, şimdi cumhurbaşkanı adaylarını belirleyip, muhalefet partilerine gidecek. Aç tavuk kendini darı ambarında zanneder. Sayın Başbakan kendini darı ambarında görüyor. İktidara falan geleceği yok. Onun iktidarından bu millet çok çekti. Bir daha Allah korusun” dedi.

  Öncelikle ekonominin ele alınıp düzeltilmesi gerektiğini söyleyen DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, siyasette de farklı şeylerin yapılması gerektiğini vurguladı. Laiklikle ilgili duruşlarının net olduğunu belirten Sezer şunları kaydetti:

  “Laikliğin ve bütünlüğün korunmasının en önemli koşulu işsizliğin önlenmesi, ekonominin gelişmesidir. Karnı aç insanlara sadece laiklik diyerek gittiğinizde ne yazık ki sonuç alamıyorsunuz. Artık siyaset farklı şeyler yapmalı. Biz de bu konuda üzerimize düşeni önümüzdeki dönemde de yapmaya devam edeceğiz. Bu konuda çok ciddi çalışmalar yaptık. Emek, kültür sanat, sağlık ve eğitim gibi kurultaylar yaptık. Her köyün ve beldenin sorunları bizim kayıtlarımızda mevcuttur. Bu açılımı öteden beri söylüyorduk. Laiklik ile ilgili duruşumuz zaten çok net. Laiklik vazgeçilmez ama inançlara saygıda kesinlikte kusur etmemek lazım. Tam tersine DSP o inançları yaşayan insanlardan kurulu bir partidir. Bugüne kadar böyle davrananlar var mıydı? Buna cevap vermeyim. Ama böyle bir algılama vardı. Bunu aşmamız lazım. Karnı tok, sırtı pek insanların laikliği, demokrasiyi ve bütünlüğü daha iyi koruyacağı çok açık. Öncelikle ekonomiyi ele almalıyız.”

  DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, bir gazetecinin CHP'nin de yeralacağı bir hükümette bakan olup olmayacağını soması üzerine, “Bakanlık imkanı olursa ondan kaçmam” dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı