Gündem Haberleri

  AB'ye tam üyelik ifadesi AP raporuna girdi

  (a.a.)
  03.10.2007 - 21:03 | Son Güncelleme:

  Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Hollandalı Hristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye kararı, AP Dış İlişkiler Komitesi'nde 4 çekimsere karşı 48 'evet' oyuyla kabul edildi.

  1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını, metne sokmak için yoğun çaba harcayan Ermeni lobisi amacına ulaşamazken, çoğunlukla Türkiye lehinde değişiklik önergeleri kabul edildi.

  AP Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Türk asıllı Alman Sosyalist Vural Öger, oylamanın ardından yaptığı açıklamada, kabul edilen değişiklik önergeleriyle “tam üyelik hedefinin vurgulandığını” belirterek, “Daha iyisi olabilirdi ama oldukça iyi bir sonuç olarak değerlendiriyorum. Pontus iddiaları, Ermeni iddiaları reddedildi. Kıbrıs'ta her iki tarafın lehine değişiklikler yapıldı. Türkiye'deki reform sürecine destek verildi. En önemlisi, tam üyelik ifadesinin metne girmesiydi. Bunun için çok çalıştık” diye konuştu.

  Hollanda Ulaştırma Bakanı olarak atanması nedeniyle görevinden ayrılan AP'nin bir önceki Türkiye Raportörü Camiel Eurlings'in Türkiye'nin üyeliğine karşıt tutumunu raporlarına yansıttığını hatırlatan Öger, “Sayın Oomen Ruijten, Türkiye karşıtı değil ve (Türkiye'ye) sıcak bakışını yansıtıyor” dedi.

  Bu arada, oylamanın ardından basın toplantısı düzenleyen Raportör Oomen-Ruijten, Türkiye ile AB arasındaki ilişkileri güçlendirmek için yeni bir yaklaşımla kaleme aldığı raporun, rekor bir oyla kabul edilmesinden duyduğu memnuniyeti aktararak, “istikrarlı bir demokrasiye sahip oldukça AB'nin Türkiye ile diyaloğu açık tutması gerektiğini” söyledi.

  Türkiye kararının AP Genel Kurulu'nda 24 Ekim'de oylanacağını bildiren Oomen-Ruijten, orada da bugünkü gibi başarılı bir sonuç beklediğini ifade etti.

  Kabul edilen değişiklik önergeleriyle, yeni Türk hükümetinin reform sürecine bağlı kalacağını açıklamasından memnuniyet duyulduğu vurgulanırken, hükümetin yeni anayasa girişimi teşvik ediliyor.

  Türkiye kararında bu kapsamda, “Yeni Türk hükümetinin temel insan haklarını ve özgürlükleri koruyacak yeni ve sivil bir anayasa niyeti memnuniyetle karşılanır. Yeni anayasada Türkiye'nin demokratik ve laik karakterini garanti altına alacak denetleme ve dengeleme sisteminin kurulması ihtiyacının altı çizilir. Tüm siyasi partilere açık ve uzlaşıya dayalı anayasal süreci desteklemeleri çağrısı yapılır. Bu kapsamda daha önceki seçim barajı (düşürülmesi) önerisi hatırlatılır. Anayasa projesinin TCK 301 başta olmak üzere acil reformları ertelememesi gereği vurgulanır” deniliyor.

  AB üyesi ülkelere, teknik hazırlıklar tamamlanır tamamlanmaz enerji faslında Türkiye ile müzakereleri başlatmaları çağrısı yapılan metinde, AB'ye doğalgaz arzının çeşitlendirilmesinde transit geçiş noktası olarak Türkiye'nin önemine vurgu yapılıyor.

  Kadın haklarının ihlalinden üzüntü duyulduğu belirtilen metinde, “namus cinayetlerinin ciddi endişe kaynağı olmayı sürdürdüğü” ifade ediliyor.

  Yeni hükümetin “Kürt sorununa kalıcı çözüm bulunması için siyasi girişim başlatması” savunulan belgede, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün güneydoğu gezisinden memnuniyet duyulduğu belirtiliyor.

  Terör örgütü PKK'ya “acil ateşkes ilan ederek buna uyması” çağrısı yer alan belgede, Türk hükümetinden ve Irak'taki tüm siyasi güçlerden “terörizmle mücadelede ve terörizmi önlemede işbirliğini güçlendirmeleri” talep ediliyor.

  Kıbrıs'ta kapsamlı çözüm için taraflara “BM sürecine yapıcı yaklaşın” çağrısı yapılan belgede, “Ada'dan Türk askerinin çekilmesinin çözüm müzakerelerini kolaylaştıracağı” ileri sürülüyor.

  Türkiye kararına verilen değişiklik önergeleriyle ayrıca “ordunun siyasete tekrar tekrar müdahalesinden rahatsızlık duyulduğu” ifadesi metinden çıkarıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı