Gündem Haberleri

  AB'nin yeni Dışişleri Bakanı sessiz ve derinden gidiyor

  Müfit Yılmaz Gökmen
  20.11.2009 - 06:41 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği'nin dış ve güvenlik politikasından sorumlu ismi haline getirilen Catherine Ashton, dünyanın en güçlü kadın figürü olmaya aday

  Cathy Ashton, Irak savaşı sonrası merkez sağ tarafından ele geçirilen Avrupa’da, sayıları azalan merkez sol partilerinin Tony Blair’e sırtını dönmesi sonucu doğan ağır politik şartların öne çıkardığı bir isim oldu.

  Avusturya’da Avrupa’nın merkez sol partileriyle yapılan görüşmelerde, politik kariyerini Ortadoğu barış elçisi pozisyonundan öteye taşımak isteyen Blair’in teklifi reddedilmişti. Gordon Brown’da, çok önemli bir harekette bulunarak seçimin bir önceki günü Tony Blair’den desteğini çekerek Ashton’ı aday gösterdi.

  İngiltere Başbakanı Gordon Brown’ın yakın müttefiki olan Ashton’ın seçimi kazanması ardından sadece Avrupalı sol merkez partileri değil, İngiltere’nin elde ettiği kilit rol kendileri için çok önemli olan İşçi Partisi de sevinçlerini ortaya koydu.

  Brown seçilmesinin ardından Ashton’a “İngiltere’nin sesini yüksek ve net olarak duyur. Ben İngiltere’nin Avrupa’nın kalbinde olmasını istediğim sürece bu bizim sürekliliğimiz için önemli” diye seslendi.

  Ashton ise yaptığı konuşmada, “Bir kadın olarak beni bu pozisyona layık görmeleri ve erkeklerden aşağı kalmayacağımızı bilmeleri beni çok sevindirdi. Ego sahibi değilim. Beni sürekli bir yerlerde konuşurken görmeyeceksiniz. Yaptıklarım üzerinden beni yargılayın. Yapacağım şeyler ile memnun olacağınız ve benimle gurur duyacağınızı düşünüyorum” diye konuştu.

   

  MEDYADAN YORUMLAR

  İngiliz medyasında ticaret yetkilisi olduğu dönemde tek icraatı Güney Kore ile muz anlaşması sağlamak olarak görülen Ashton’ın Avrupa’nın yeni politik liderlerinden biri olması şaşkınlık yarattı.

   

  The Wall Street Journal da, hiçbir devlet dairesine seçilmemiş ve çok az dış politika deneyimi olan Ashton’ın geldiği yeni konumun AB içindeki pozisyonlar üzerinde tartışma yaratacağını savundu. WSJ, Avrupalı yetkililerin AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilciliği görevinin başkanlıktan bile daha önemli olabileceğini belirtirken, çok yüksek bir bütçenin Ashton’ın kontrolüne verileceğine dikkat çekti.

   

  Times gazetesi Ashton’ın özelliğinin doğru zamanda doğru yerde olmak olarak belirtti. Gordon Brown tarafından ara seçimlere gitmemek için Peter Mandelson yerine ticaret yetkilisi olarak seçilmesinin ardından, David Miliband’in görevini terk etmesi ile Avrupa Komisyonu üyeliğine getirildiği ifade edildi.

   

  The Guardian, Ashton’ın başına geleceği dışişleri biriminin detayklarına değindi. Servisin devasa bir bütçe ve geniş iş tanımı içermesinin yanında, Avrupa Konseyi Avrupa Komisyonu arasındaki ana koridoru oluşturduğu vurgulandı.

   

  GÖREVLERİ

  Catherine Ashton’ın ana görevleri Ashton AB’nin dış ve güvenlik politikasını belirlemek ve etkin olarak uygulamak, AB’nin yeni diplomatik servisinin başkanlığını yürütmek ve Avrupa Komisyonu'nun başkan yardımcılığını üstlenmek.

   

  Üç bin ila 7 bin personeli olması düşünülen Dışişleri'nin yıllık 5.96 milyar dolar bütçeye sahip olması bekleniyor.

   

  Politik alanda Ashton AB’nin dış ve güvenlik politikasında lider konumuyla ön plana çıkacak. Beş yüz milyonluk AB nüfusunun temsilcisi olan Ashton, ABD Başkanı Barack Obama veya Çin Devlet Başkanı Hu Jintao Avrupa ile görüşmek istediği zaman ilk muhatap olacak.

   

  ÖZGEÇMİŞ VE KARİYERİ

  İlk yönetim faaliyetlerine 1970’lerin sonlarında nükleer silahsızlanma kampanyası ile başlayan Ashton, Londra Üniversitesi iktisat mezunu. İş kariyerine işletme danışmanlığı alanında kariyerine başlayan,1998’den 2001 yılına kadar Hertfordshire il sağlık başkanlığı yürüten Ashton, 1999 yılında Lordlar Kamarasına kabul edilerek politikaya adım attı.

   

  Aynı sene eşitsizliğe karşı savaşan bir yardım örgütü olan Business in the Community’den ayrılarak Tony Blair hükümetinde eğitim bakanlığında müsteşarlığa getirildi.

   

  Adalet Bakanlıklığı'nda görev almadan önce 2001’de eğitim bakanlığında müsteşarlık yaptı. Brown hükümetinde ilk olarak ticaret yetkilisi, ardından İngiltere’nin Avrupa Komisyoncusu görevlerine getirildi. 2007 yılında Gordon Brown kabinesinde Lordlar Kamarası lideri oldu.

   

  Brüksel’e gelmeden önce 53 yaşındaki Ashton’ın en büyük başarısı olarak AB Anayasasının varisi olarak gerçekleştirdiği Lizbon Antlaşması görülüyor.

   

  Ashton iki çocuk, üç torun sahibi ve politika yorumcusu ve YouGov adlı anket şirketinin kurucusu Peter Kellner ile evli.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı