Gündem Haberleri

  AB'nin karşı deklarasyonu hazır

  Hürriyet Haber
  07.09.2005 - 12:17 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin Kıbrıs deklarasyonunun ardından AB’nin yayınlamaya hazırlandığı karşı deklarasyonun son taslağını tamamladı. Taslakta Türkiye’nin imzaladığı ek protokolü tam olarak uygulayıp uygulamacağının 2006 yılında gözden geçirileceği ifade edildi.

  AB Dönem Başkanı İngiltere, karşı deklarasyon taslağına son halini verdi. Rumların ve Yunanların memnun olmadığı belirtilen taslakta, Türkiye’nin imzaladığı ek protokolün tam olarak uygulanıp uygulanmadığının 2006 yılında takip edilip, gözden geçirileceği ifade edildi.

  İşte İngiltere’nin hazırlıdığı son taslak metin:

  -Türkiye’nin imzaladığı Ankara Antlaşması Ek Protokolü ile ilgili olarak, imza sırasında Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilgili bir deklarasyonda bulunma ihtiyacı hissetmesini üzüntüyle karşılıyoruz.

  -Bu deklarasyon tek taraflıdır, Protokolün bir parçasını oluşturmamaktadır ve Türkiye’nin yükümlülükleri üzerinde herhangi bir yasal etkisi yoktur.

  -AB, Ek Protokolün tam olarak, ayrım yapılmaksızın uygulanmasını ve malların serbest dolaşımı üzerindeki, ulaştırma araçları ile ilgili olanlar dahil tüm zorlukları ortadan kaldırmasını beklemektedir. Türkiye Protokolü AB üyesi tüm ülkeleri kapsayacak şekilde uygulamalıdır.

  -Türkiye sözleşmeden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmedikçe müzakere başlıklarının açılması söz konusu değildir.

  -Kıbrıs Cumhuriyeti 1 Mayıs 2004 tarihi itibariyle AB’nin bir üyesidir. AB uluslararası hukuk çerçevesinde yalnızca Kıbrıs Cumhuriyeti’ni devlet olarak tanıdığının altını çizer.

  -AB Türkiye ile tüm AB üyesi ülkeleri arasındaki ilişkilerin en kısa sürede "de jure" (hukuki) olarak normalleştirilmesine verdiği önemi vurgular.

  -Türkiye’nin BM Genel Sekreteri’nin çabaları çerçevesinde Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü doğrultusundaki çabaları destekleme taahhüdünün devam ettiğine dikkati çeker; kalıcı çözümün barış, istikrar ve uyumlu ilişkilere katkıda bulunacağı konusunda hemfikir olduğunu belirtir.

  -AB yukarıda belirtilen hususları katılım süreci çerçevesinde hazırlanan Komisyon raporları vasıtasıyla takip edecek ve 2006 yılında gözden geçirecektir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı