Gündem Haberleri

  Abdullah'ın kararı politik krizin habercisi

  Guardian
  05.11.2009 - 17:03 | Son Güncelleme:

  Afganistan cumhurbaşkanı Hamid Karzai’nin en büyük rakibinin seçimlerden çekildiğini açıklaması, ülkedeki politik krizin devam edeceği görüşünü güçlenmesine neden oldu.

  Guardian’da “Afghanistan election challenger Abdullah Abdullah pulls out of runoff” başlığıyla yayımlanan haber analizde, Kabil’de binlerce destekçisinin önünde seçimlerden çekildiğini açıklayan Abdullah Abdullah’ın bu kararının ülkede büyük çaplı bir politik kriz başlatabileceğine dikkat çekildi.    

  Yazıda, Abdullah’ın bu kararı almasında, Bağımsız Seçim Komisyonu’nun yaptığı hatalar ve hükümetin gücünü kendi çıkarları doğrultusunda kullanmasının etkili olduğunun altı çizildi. Abdullah’ın partisinden seçime katılan Hümayün Shah Assefy karar sonrasında yaptığı açıklamada: “Artık aday değiliz, Karzai’ye seçimlerde başarılar diliyoruz” sözlerini kullandı. 

  KARZAİ’YE OLAN GÜVEN SARSILDI
  Beyaz Saray, Abdullah’ın bu kararından önce ülkede yeni bir hükümetin kurulmasını bekliyordu. Karar hakkında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, bu durumun seçimlerin normal sürecinde bir değişiklik yaratmayacağını belirterek, Abdullah’ın seçimlerden çekilme kararının kişisel bir karar olduğunu dile getirdi.

  Yazıda görüşlerine başvurulan, seçim kampanyasının öne çıkan isimlerinden Nadjib Yussufi’nin oyların bölünmemesine neden olan bu kararın Karzai’nin ekmeğine yağ sürse de hükümetin ve seçimlerde tek adayın yarışacak olmasının, cumhurbaşkanının güvenirliğine gölge düşürdüğünü dile getirdi. Haber analizde bunun yanı sıra Karzai’nin siyasi bir bilgeliğe sahip bir lider olarak, ülkenin aşiret liderleri ve siyasi ağırlığı olan isimlerini toplayıp, geleneksel bir toplantı yapması gerektiğini vurgulandı.

  ABDULLAH’IN HAKLI TALEPLERİ
  Abdullah’ın kararının, yılan hikayesine dönen cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci bir krizi önlemek için son dakika ataklarının da başarısız olmasından sonra geldiğini belirten analiz haber, Afganistan’daki Birleşmiş Milletler yetkilisi Kai Eide’nin Karzai ile güç paylaşımı yapmak adına konuşmalar yaptığına da değindi. Ayrıca analizde, güç paylaşımına göre Abdullah'ın yenilgiyi kabul edeceği ve Karzai için ikinci dönemi imkansız kılacağı da belirtildi.

  Yazıda, batılı gözlemcilerin Abdullah’ın taleplerinin çok az olduğunu kabul ettikleri de belirtildi ve örnek olarak da Abdullah'ın, son zamanlarda Karzai yanlısı eylemler içine giren Bağımsız Seçim Komisyonu Başkanı Azizullah Ludin’in yerine başkasının getirilmesi isteği gösterildi. Geçtiğimiz hafta Karzai ve Abdullah ile bir toplantı düzenleyen Eide, güç paylaşımı anlaşması dahil, sıkıntılara bir çözüm bulmak istedi ancak konuşmaları yakından takip eden bir kaynağa göre, Karzai uzlaşmaya yanaşmadı. Yazıda kendisinden görüş alınan yetkili, “Abdullah’ın büyük talepleri yoktu. Kampanyasının vaatlerini yerine getirmek için anayasal reform komitesinin başına getirilebilirdi ama Karzai bu seçenekle ilgilenmedi” dedi.

  KARZAİ’NİN TARTIŞMALI BAŞARISI
  Seçim Şikayetleri Komisyonu’na göre, kendisine verilen oyların yaklaşık bir milyona yakınının sahte olduğunun ortaya çıkmasından sonra oyların yüzde 42’sini alan Karzai, komisyonun dolandırıcılık soruşturmasını daha adam akıllı yapması durumunda, çok daha düşük bir oy oranına sahip olacaktı. Yazıda görüşlerine başvurulan savunma avukatı Afzal Nuristani konu hakkında şu yorumu yaptı: “Karzai bu şartlar altında güçlü olduğunu iddia ederse, ülkeyi büyük bir kaosa sürükler ve bu sorun yalnızca politik yollardan çözülür.”

  Yazının son bölümünde, Afganistan'da bulunan askerlerini Taliban güçleri karşısında tehlikeye atmak istemeyen batılı ülkelerin ülkede ikinci bir seçim turu istemediği de vurgulandı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı