Gündem Haberleri

  Abdullah Gül: Tayyip Bey’in liderliğinde problem olmaz

  Oktay ENSARİ- Mehmet NİLKALI/ KAYSERİ (DHA)
  12.07.2001 - 12:45 | Son Güncelleme:

  Yenilikçilerin önde gelen isimlerinden Kayseri bağımsız milletvekili Abdullah Gül, Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde hukuki bir problem olmayacağına inandıklarını söyledi. Gül, “Lider kim olacak? Tayyip Bey olmazsa kim olur gibi konuları aklımızdan bile geçirmiyoruz. Hukuka inanıyor ve güveniyoruz” dedi.

  Abdullah Gül, önceki gece Kayseri’de kapatılan FP´nin veda yemeğine katıldı. Eski FP’li belediye başkanı, il ve ilçe başkanları ile eski partililerine yeni oluşumu ve programı anlatan Gül, “Türkiye´nin en şeffaf partisi olacağız. Özü ve sözü doğru bir parti kuracağız. Aramıza nifak sokup, liderlik hesabı beklentisi yapanlar var. Ama, oluşumdaki hiç bir arkadaşın böyle kişisel beklentisi yok. Tayyip beyin liderliğinde bir sorun olmaz kanatindeyim'' dedi.


  Kayseri’de bağımsız kalan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki tarafından düzenlenen “FP’ye veda” yemeği için yeni oluşumda yer alan Kayseri Milletvekili Salih Kapusuz ve İstanbul Milletvekili İrfan Gündüz ile birlikte Kayseri’ye gelen Abdullah Gül, gece basına kapalı toplantıda, yeni kuracakları partinin çalışmaları ve programını anlattı. Yaklaşık 2.5 saat süren toplantı sonrası Gül, eski partisinde il başkanlığı, ilçe başkanlığı, belediye başkanlığı yapmış arkadaşları ile görüşmeler yaptı. Büyükşehir Belediye Düğün Salonu’ndaki toplantıya siyasi yasaklı Kayseri Büyükşehir eski Belediye Başkanı Şükrü Karatepe de katıldı.


  POPÜLİST OLMAYACAĞIZ


  Toplantının ardından DHA’nın sorularını yanıtlayan Abdullah Gül, yeni oluşum hakkında kendilerine yöneltilen eleştirilere, “Bizim kuracağımız partinin nesinin yeni olacağını soranlara söylüyorum: Bir kere partimizin programı çok iddialı. İkincisi, Türkiye’nin gerek mali, gerekse delege yapısı, gerekse uygulamaları açısından en şeffaf partisi olacağız. Üçüncüsü ise özümümüz ve sözümüz doğru olacak. Abartılı ve popülist asla olmayacağız'' dedi.


  LİDERLİK SORUNU YAŞANMAZ


  Abdullah Gül, yeni oluşumun liderliği konusunda sorun yaşanıp yaşanmayacağı ve Recep Tayyip Erdoğan´ın partinin başına geçmesi konusunda şunları söyledi:


  “Yeni oluşum içinde böyle bir problem yok. Biz bunu çoktan aştık. Hiç birimizin kişisel beklentisi ve kaygısı yok. Kasıtlı olarak bir takım söylentiler ortaya atılıyor. Her birimiz görülmemiş olgunluk içindeyiz. Lider kim olacak? Tayyip olmazsa kim olur gibi konuları aklımızdan bile geçirmiyoruz. Sonra, Tayyip beyin durumunun problem olmayacağına inanıyoruz. Hukuka inanıyor ve güveniyoruz. Bu erteleme yasası, Tayyip beyi de işin içine alıyor. O bakımından sıkıntı olmayacağı kanatindeyim.''


  EN ŞEFFAF PARTİ OLACAĞIZ


  Program çalışmalarının önümüzdeki hafta sona ereceğini; sloganlar, abartılanlar değil, realist, bilgi birikimli tutarlı bir program ortaya çıkacağını söyleyen Abdullah Gül, “Programı görünce, neyimizin yeni olduğunu görecekler. Türkiye'nin en açık, şeffaf partisini kuracağız. Mali ilişkilerden, örgüt yapısı, söylemlerine kadar. Söylediğimiz şeylerle tezata düşmeyecek, sözü ile özü birbirine uyan parti kuracağız. Siyasete ve siyasetçiye güven duyulacak, vatandaşın, ‘evet bunlar bizim problemlerimizi çözer’ diyecekleri bir parti kuracağız'' dedi.


  DERVİŞ’İN PROGRAMINI DPT YILLARDIR SÖYLÜYORDU


  Gül, Kemal Derviş'in program diye öne sürdüğü, IMF'nin ise dayattığı uygulamaların DPT tarafından yıllardır yapılan ve önerilen programlar olduğuna dikkati çekti. IMF'nin dayatmalarla Türk halkını rencide ettiğini söyleyen Gül, bu konuda şöyle dedi:


  ”IMF ile ilişkileri kesecek değiliz ama, Türkiye, IMF ile çıkarlarına uygun hareket etmelidir. IMF'nin dayattığı bir çok meseleleri, Türkiye, kendi iradesi ile yapsaydı, Türkiye bu kadar rencide edilmezdi. Türkiye, yapması gereken yapısal reformları yapmadı ve şimdi bunları dışarının baskısıyla yapıyor. DPT programlarına bakarsanız, IMF'nin istediklerinin çoğu burada vardır ve hükümetlere teklif edilmiştir. Hatta, bunlar yapılmazsa Türkiye büyük sıkıntıya girer diye DPT rapor bile vermiştir. Kemal Derviş’in programının hiç biri yeni değildir. Bunlar, DPT'nin yıllar önerdiği tekliflerdir.''


   


   


   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı